Ranní komentář k 9. 12. 2016

09.12.2016 9:43:22

Včerejší zasedání Evropské centrální banky přineslo dle očekávání prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Navzdory analytickému konsensu, který hovořil o prodloužení nákupů dluhopisů o 6 měsíců při stávajícím objemu 80 mld. EUR měsíčně, snížila ECB objem na 60 mld. EUR měsíčně, přičemž program byl prodloužen o 9 měsíců. Evropská monetární autorita tak reagovala zejména na zvýšení politické nejistoty. Dalším jmenovaným faktorem pak je slabá inflace.

Úvodní reakce trhů byla smíšená. Ačkoliv byl program kvantitativního uvolňování prodloužen na celý příští rok, snížení objemu na 60 mld. EUR v investorech vyvolalo obavu, zda se nejedná o zahájení postupného ukončování intervencí. Krátce po oznámení výsledků zasedání, tak kurz společné evropské měny zamířil vzhůru. Obdobně se pak vyvíjely i výnosy dluhopisů. Změna však přišla ve chvíli, kdy guvernér Mario Draghi ubezpečil, že se o tzv. tapering nejedná.

 

Rozhodnutí Rady guvernéru tedy ve výsledku podpořilo zejména evropské akciové trhy, které zakončily včerejší obchodní seanci poměrně výrazným růstem. Německý DAX připsal bezmála 1,8 % na 11 179 bodů, geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 pak vzrostl o 1,39 % na 3 185 bodů.

 

Na příznivý vývoj obchodování na starém kontinentu odpoledne mírně navázaly i zámořské akcie. Americké akciové indexy tak opět lehce vylepšily svá historická maxima. S&P 500 uzavřel 0,22% růstem na 2 246 bodů, DJIA pak přidal 0,33 % na 19 614 bodů. V rámci jednotlivých segmentů se dařilo zejména bankám, základním materiálům a energetice.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Tyson Foods

  • Dle prezidenta zámořské potravinářské společnosti čeká Tyson Foods nejlepší kvartál v historii
  • Hlavním důvodem optimismu je zejména růst prodejů vepřového a hovězího masa
  • Zlepšila se pak rovněž situace ohledně marží na kuřecím mase
  • Titul v reakci na tyto informace během včerejšího obchodování připsal téměř 5 % na 61,59 USD

 

Under Armour

  • Akcie zámořského výrobce sportovního oblečení včera vzrostly o bezmála 7 % na 28,8 USD
  • Reagovaly tak na velmi příznivé hospodářské výsledky společnosti Lululemon
  • Akcie konkurenční firmy vzrostly o výrazných 15 % na 68,84 USD
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.