Ranní komentář k 8.3.2018

08.03.2018 9:34:25

Po úvodních poklesech dokázaly americké akciové trhy vzniklé ztráty umazat, konkrétně široký index S&P 500 zakončil o kosmetických 0,1 % níže na 2 727 bodech. Trhy jako negativní zprávu vnímají rezignaci Trumpova ekonomického poradce Garryho Cohna. Nyní tak v rámci prezidentovy administrativy převládá protekcionistické křídlo.

Naopak pozitivní zprávou je fakt, že se Kongres blíží k prosazení zákona o deregulaci bank. Nejvíce by z těchto legislativních změn profitovaly středně velké banky. Co se evropského dění týče, situace po italských parlamentních volbách se uklidnila a italské akcie prakticky kompletně korigovaly povolební poklesy. Obavy z dopadů politického dění na reálnou ekonomiku se tak vytrácí.

Z dnešních makroekonomických událostí budou investoři sledovat zasedání ECB, v jeho rámci je však změna nastavení úrokových sazeb velmi nepravděpodobná. Pro trh bude důležitější rétorika bankéřů a jejich indikace ohledně postupného ukončování programu kvantitativního uvolňování. Do konce roku by mohlo dojít s 30% pravděpodobností k prvnímu navýšení sazeb ECB po mnoha letech.

KOMODITY

Ropa

  • Po včerejších reportovaných zásobách ropa WTI odepsala 2,3 %
  • Konkrétně vzrostl objem této komodity v zámořských skladech za uplynulý týden o 2,4 mil. barelů, což mírně překonalo odhady nastavené na 2,2 mil. barelů
  • K obavám rovněž přispívalo i riziko obchodních válek
  • Jejich rozpoutání by vedlo k nižšímu globálnímu ekonomickému růstu, který by se projevil nižší poptávkou po ropě
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.