Ranní komentář k 6.9.2017

06.09.2017 9:41:44

Hlavním tématem finančních trhů nadále zůstává dění okolo Severní Koreje. Důvodem pokračujících obav je zpráva deníku Asia Business Daily, který varoval o možnosti dalšího odpálení balistické střely s dlouhým doletem. V úvahu připadá sobota, neboť se jedná o den výročí založení KLDR. Světové mocnosti se nemohou shodnout na dalším postupu, Spojené státy navrhují další zpřísnění sankcí, které by negativně zasáhly ekonomiku Severní Koreje. Naopak proti tomu se staví Rusko a Čína, další diskuse o krocích OSN proběhne na půdě organizace v pondělí 11. září.

Na celou situaci reagují akciové trhy poklesy, v průběhu včerejška odepsal zámořský index S&P 500 znatelných 0,8 % na 2 458 bodů. Naopak ceny amerických dluhopisů jsou nejvýše od listopadových prezidentských voleb, výnos do splatnosti desetiletého papíru poklesl na 2,07 % ročně. Zlato se dostalo na nejvyšší úrovně za poslední rok, přičemž aktuálně se obchoduje na úrovni 1 339 USD/unce.

V rámci dnešního dne mohou do kurzových kotací promluvit makrodata ze Spojených států, jmenovitě PMI dle Markit a ISM ve službách. Německý DAX dnes otevírá do záporu a v úvodních minutách obchodování odepisuje 0,4 % na 12 070 bodů.

AMERIKA

Hurikán Irma

  • Po hurikánu Harvey se na území USA řítí další bouře
  • Ta zřejmě zasáhne Floridu, ještě před tím pravděpodobně udeří na Kubě
  • Na to reaguje cena pomerančů a bavlny růstem, kdy se investoři obávají výpadku produkce kvůli zpustošení úrody
  • Naopak klesají akcie společností provozujících výletní lodě a obecně tituly pojišťovacího sektoru
  • Nejhorší scénáře hovoří o škodách ve výši 130 mld. USD, což by předčilo i řádění hurikánu Katrina z roku 2005

EVROPA

ECB

  • Investoři vzhlíží k zítřejší rétorice guvernéra evropské monetární instituce Draghiho ohledně ukončování programu kvantitativního uvolňování na plánovaném měnově-politickém zasedání
  • Lze očekávat i navýšení odhadů růstu HDP eurozóny v letošním roce
  • Silné euro však zřejmě povede ke snížení výhledu inflace pro příští rok
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.