Ranní komentář k 5.9.2017

05.09.2017 9:33:30

Včerejší obchodování na starém kontinentu bylo poznamenáno dalším rozostřením napjaté situace kolem Severní Koreje, která provedla testovací odpálení velmi silné vodíkové bomby. Německý DAX uzavřel o 0,3 % níže na 12 102 bodech, zatímco ceny zlata v návaznosti na rostoucí geopolitické riziko zamířily výše. Prezident Jižní Koreje Moon stále prosazuje dialog se svým severním sousedem, na domácí půdě ovšem čelí tlaku k přísnější politice. Spojené státy navrhují v rámci OSN uvalení přísnějších ekonomických sankcí.

Zámořské burzy zůstaly v průběhu včerejška uzavřeny z důvodu probíhajícího Svátku práce, který se koná vždy první pondělí v měsíci září a symbolicky ukončuje prázdninovou sezónu. Dnešek bude probíhat ve znamení většího počtu příchozích makrodat. V rámci eurozóny budou v 11:00 zveřejněny maloobchodní tržby za červenec a zpřesněné údaje týkající se tempa růstu HDP za druhý kvartál. Ve Spojených státech přijdou odpoledne na řadu průmyslové objednávky a objednávky dlouhodobé spotřeby. Již ve čtvrtek se bude konat měnově-politické zasedání ECB, v jehož rámci by mohlo být indikováno tempo snižování objemu programu kvantitativního uvolňování. Nyní investoři očekávají prodloužení odkupu aktiv i do příštího roku s postupným snižováním objemu.

EVROPA

ČR

  • Maloobchodní tržby za červenec v tuzemsku meziročně vzrostly o 2,5 %, odhad byl přitom nastaven na daleko silnější 5,9% nárůst
  • Pozitivně naopak překvapilo tempo zvyšování průměrných reálných mezd, které rostly o 5,3 % meziročně
  • Koruna na nová data nereaguje a nadále se drží na úrovni 26,07 EUR/CZK

KOMODITY

Zlato

  • Ceny zlata dosáhly nejvyšších úrovní od prezidentských voleb v USA
  • Podporou pro růst je slábnoucí dolar a rostoucí riziko spojené se situací okolo Severní Koreje
  • Na druhou stranu déletrvající fundamenty pro pokles zůstávají
  • Jmenovitě jde o solidní růst ekonomiky Spojených států a očekávání dalšího navyšování úrokových sazeb
  • Aktuálně se unce blyštivého kovu obchoduje za 1 335 USD

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.