Ranní komentář k 5.1.2018

05.01.2018 9:32:55

Americké akciové trhy se i v průběhu včerejška vezly na růstové vlně, široký index S&P 500 připsal 0,4 % na 2 724 bodů, zatímco DJIA poprvé v historii pokořil hladinu 25 000 bodů za 0,6% růstu. Index implikované volatility VIX se drží na z historického pohledu až extrémně nízkých hodnotách okolo úrovně 9,2 bodů, což jen ilustruje optimismus investorů ohledně vývoje v blízké budoucnosti. Tato situace je dána i tím, že akciové trhy v USA dosáhly vloni nejlepší výkonnosti od roku 2013.

Donald Trump se nechal slyšet, že plánuje zásadním způsobem rozšířit počet ropných vrtů v příbřežních vodách USA, primárně v Tichomořském oceánu. Uvolní se pravidla pro provádění výzkumných prací v pobřežních vodách. Souvisí to i se současnými cenami ropy, které jsou nejvyšší od května 2015, konkrétně se americká lehká ropa WTI obchoduje za 61,8 USD/barel.

V rámci makrokalendáře bude nejdůležitější dopolední report inflace v eurozóně naplánovaný na 11:00 SEČ, odpoledne poté přijdou na řadu prosincové payrolls, tedy změna počtu pracovních míst v USA mimo zemědělství, které mají tradičně sílu promluvit do kurzu eurodolaru i akciových indexů.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Tesla Motors

  • Americký výrobce elektromobilů oznámil, že produkce Modelu 3 dosáhne na konci prvního čtvrtletí pouze 2 500 vozů týdně
  • Původní odhad managementu byl přitom 5000 vozů týdně
  • Tohoto objemu produkce by ale mohla firma dosáhnout až v polovině letošního roku
  • Za minulý kvartál Tesla vyrobila 2 455 vozů Modelu 3 a dodala zákazníkům 1 550 vozů za cenu 35 000 USD
  • Potíže s produkční kapacitou se tak stávají již evergreenem
  • Titul přesto za poslední rok zpevnil o bezmála 40 % a včera uzavřel na hodnotě 314,6 USD

Intel Corp.

  • Zámořský technologický gigant je pod tlakem kvůli bezpečnostní chybě svých procesorů
  • Chyba umožňuje určitému softwaru získat přístup k částem paměti počítače, které jsou vyčleněny na ochranu hesel
  • Intel o této chybě ví již delší dobu, ředitel Brian Krzanich čelí tlaku veřejnosti i proto, že ještě před zveřejněním informace prodal velký balík akcí společnosti za zhruba půl miliardy CZK
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.