Ranní komentář k 4.10.2017

04.10.2017 9:28:58

Býčí sentiment na akciových trzích Spojených států nadále trvá, index S&P 500 svým růstem o 0,2 % na 2 535 bodů opět překonal historická maxima. Hlavním tématem posledních dní je volba nového kandidáta na post guvernéra Fedu. Ten by měl nastoupit na začátku února příštího roku. Podle současných očekávání není příliš pravděpodobné, že by současná šéfka Fedu Yellenová svůj mandát obhájila. Naopak téměř 40% pravděpodobnost zvolení má dle odhadů bývalý člen Fedu Warsch, druhým největším favoritem je současný člen Fedu Powell. Zatímco první je známý spíše svým jestřábím postojem, druhý je naopak spíše holubičího ražení.

Právě nárůst pravděpodobnosti na zvolení Powella tlačí dolar ke slabším hodnotám, vůči euru se nyní obchoduje na hladině 1,176 EUR/USD. Druhým rezonujícím tématem je daňová reforma, podle mnohých přistupuje Bílý dům laxně k případně chybějícím 1,3 bilionům dolarů, o které by státní kasa přišla vlivem snížení daní.

Makrodata nadále potvrzují velmi solidní kondici americké ekonomiky, což ospravedlňuje současnou vyšší valuaci akciových trhů. Dnes dopoledne budou zveřejněna finální data indexu nákupních manažerů PMI za září pro eurozónu a Německo, odpoledne poté přijde na řadu změna počtu pracovních míst dle ADP. V pátek poté bude reportováno veledůležité číslo, a to tzv. payrolls, neboli změna počtu pracovních míst v USA mimo zemědělství.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Aerolinky

  • Delta Air Lines zveřejnila čísla ukazující na růst cen letenek
  • V minulosti přitom jejich ceny spíše stagnovaly a aerolinky negativně zasáhl nárůst cen ropy
  • Dařilo se navyšovat ceny i přes řádění hurikánů a pokračující silné konkurenci
  • Akcie Delta Air Lines uzavřely o 6,6 % výše na 51,25 USD

KOMODITY

Ropa

  • V září došlo k poklesu plnění dohody kartelu OPEC
  • Omezení těžby bylo naplněno jen z 82 % plánu, což je nejméně od začátku dohody v lednu letošního roku
  • Ropa Brent aktuálně odepisuje 0,4 % na 55,8 USD/barel
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.