Ranní komentář k 4.1.2018

04.01.2018 9:17:32

Akciové trhy ve Spojených státech vstoupily do nového roku pravou nohou, optimismus investorů posunul široký index S&P 500 na nová historická maxima, konkrétně tento tržní benchmark připsal 0,6 % na 2 713 bodů. Důvodem jsou mimo jiné silná makrodata, kdy index nákupních manažerů překonal tržní odhady. Robustní ekonomické oživení pravděpodobně bude iniciovat další navýšení základní sazby Fedu, a to v rámci březnového zasedání.

Nejvíce se v úvodu roku dařilo energetickému sektoru, který reaguje na růst cen ropy. Naopak pod tlakem byly telekomunikační tituly, jejichž tradičně vysoký dividendový výnos s očekávaným růstem sazeb bude vůči výnosům dluhopisů méně atraktivní.

V rámci makrokalendáře stojí za zmínku dopolední report indexu nákupních manažerů pro Evropu, odpoledne poté přijde na řadu statistika z trhu práce Spojených států. Změna počtu pracovních míst dle ADP naznačí, jakým směrem se bude pravděpodobně ubírat páteční report payrolls, tedy změny počtu pracovních míst mimo zemědělství.

ASIE

Trhy

  • Asijské akciové indexy rostou na vlně optimismu
  • Reagují tak na vývoj na trzích Evropy a Spojených států
  • Japonské akcie se navíc často objevovaly jako preferované ve výhledech významných investičních bank pro letošní rok
  • Index Nikkei 225 připsal výrazných 3,3 % na 23 506 bodů a nachází se tak na mnohaletých maximech

KOMODITY

Ropa

  • Americká lehká ropa WTI se posouvá nad 62 USD/barel a nachází se tak nejvýše od prosince 2014
  • Podporu přináší pokles výše zásob v zámořských skladech, ty se podle institutu API snížily v minulém týdnu o 5 mil. barelů
  • Další prostor pro růst cen ropy je však omezený, očekává se, že břidlicoví těžaři přistoupí k navyšování produkce
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.