Ranní komentář k 30. 6. 2016

30.06.2016 9:59:56

Včerejší obchodní seance se nesla ve znamení pokračujícího uklidnění investorů, kteří začínají spekulovat na další uvolnění již tak výrazně expanzivních politik centrálních bank. Německý DAX připsal 1,8 % na 9 612 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 posílil o 2,7 % na 2 832 bodů

Ačkoliv je brexit stále dominantním tématem, příliš nových informací o budoucích krocích Velké Británie včerejšek nepřinesl. Evropští politici stále vyjadřují svůj zájem na co nejrychlejším provedení brexitu, na druhou stranu ovšem hovoří o nutnosti pokojného a uspořádaného procesu vystoupení. Německá kancléřka Merkelová vyjádřila svůj odmítavý postoj k reformě smluv o uspořádání Evropské unie, v tomto ohledu lze tedy očekávat spíše status quo. Britský index FTSE 100 již umazal veškeré ztráty realizované po zveřejnění výsledku referenda. K tomu přispěla i slábnoucí britská libra, která pomáhá britským exportérům. Z hlediska měnové politiky bude zajímavý dnešní proslov guvernéra BoE Carneyho naplánovaný na 15:00 SELČ.

 

Zámořské trhy pokračovaly solidním tempem v umazávání předchozích ztrát, sledovaný index S&P 500 připsal 1,7 % na 2 071 bodů. Fed zveřejnil každoroční výsledky stress testů bank, které slouží k rozhodování ohledně povolení odkupu vlastních akcií a výplaty dividend. V testech neobstály americké pobočky Deutsche Bank a Banco Santander. Ostatní banky prošly testy bez větších obtíží, jen Morgan Stanley obstála s výhradami.

 

Z dnešních kurzotvorných událostí upozorníme na report německé nezaměstnanosti v 9:55 a zveřejnění inflace v eurozóně naplánované na 11:00. Stejně jako každý čtvrtek budou v 14:30 zveřejněny zámořské žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Po uzavření trhu své výsledky představí americký výrobce paměťových čipů Micron.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

General Electric

  • Fed odstranil GE Capital ze seznamu systematicky důležitých bank
  • Banka tak nemusí plnit velké množství regulatorních požadavků, které se na tzv. „too big to fail“ subjekty vztahují
  • Akcie konglomerátu GE připsaly 2 % na 30,55 USD

 

KOMODITY

Ropa

  • Podle včerejšího reportu zásob ropy v USA došlo v uplynulém týdnu k jejich poklesu o 4,1 mil. barelů
  • Predikce byly přitom nastaveny na pokles o 2,2 mil. barelů
  • Ceny ropy WTI reagovaly skokovým růstem těsně pod úroveň 50 USD/barel, k čemuž dopomohl rovněž ústup obav z brexitu
  • Americká lehká ropa WTI aktuálně ztrácí 1,5 % na 49,2 USD/barel, zatímco severomořský Brent se obchoduje za shodného relativního poklesu na úrovni 49,8 USD/barel
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.