Ranní komentář k 30.5.2018

30.05.2018 9:16:11

Úterní obchodní seance se nesla v červených číslech, kdy všechny přední americké indexy zaznamenaly ztrátu. Index S&P 500 reagoval na dění v Evropě nejvíce a odepsal za včerejší den 1,16 % a uzavřel na 2 689 bodů. Index Nasdaq 100 zaznamenal menší pokles a završil den na hodnotě 6 926 bodů se ztrátou 0,49 %. Nejistotu na trzích dosvědčuje i skok indexu volatility VIX, který připsal téměř 29 % a uzavřel na 17,02 bodů.

Hlavní příčinnou nervozity na trzích je nejistá politická situace v Itálii. Snaha o vytvoření koalice vítězných stran padla prezidentským vetem euroskeptika Savony na post ministra financí. Ve vzduchu visí možnost předčasných voleb již na konci července. Dochází k razantním výprodejům italských dluhopisů a investoři hledají bezpečnější alternativy, proto nakupují americké státní dluhopisy, to zapříčinilo pokles výnosu u 10letého o 12 bazických bodů. Největší ztráty zaznamenaly sektory bankovnictví a průmysl. Včerejší den opět zasáhla překvapivá zpráva Donalda Trumpa, že uvalí cla ve výši 25 % na zboží dovážené z Číny ve výši cca 50 mld. USD a vztahy se po klidnějším minulém týdnu opět vyostřily.

 

Evropské výsledky během včerejšího dne také zaznamenaly ztráty. Německý index DAX odepsal půl druhého procenta a uzavřel na 12 666 bodů. Dnes se očekává mírný růst 0,3 %.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Morgan Stanley

  • Společnost oznámila předpoklad zhoršení situace pro své nejvýdělečnější divize
  • Předpokládá se, v návaznosti na Evropu, negativní výhled do dalšího kvartálu
  • Akcie se propadly o 5,7 % na nejnižší hodnotu za dva roky

HP

  • Tržby a zisky za 1Q/2018 byly nad očekáváním
  • Vylepšení výhledu do budoucna
  • Situaci nahrává zvýšený zájem o notebooky a PC
  • Navzdory pozitivním zprávám akcie odepsaly 2,5 %, kvůli celosvětové špatné náladě

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.