Ranní komentář k 30. 11. 2016

30.11.2016 9:37:59

Včerejší obchodní seance probíhala v duchu korekce ztrát, které v úvodu tohoto týdne akciové indexy realizovaly. Za prvními výraznějšími poklesy po listopadovém vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách stály zejména sektory, kterým se v posledních týdnech výrazně dařilo, tedy finance a zdravotní péče. Oba tyto segmenty se však včera opět dostaly do zelených čísel a táhly akciové trhy znovu vzhůru.

Německý akciový index DAX připsal 0,36 % na 10 620 bodů, širší EURO STOXX 50 přidal 0,72 % na 3 038 bodů. Růsty zámořských indexů, které se stále pohybují okolo svých historických maxim, pak byly o něco méně výrazné. Zatímco nejvýznamnější z nich, S&P 500, přidal 0,13 % na 2 204 bodů, technologický Nasdaq 100 vzrostl o 0,33 % na 4 873 bodů a DJIA zakončil 0,12 % růstem na 19 121 bodech.

 

Dnes se investoři zaměří zejména na jednání zemí organizace OPEC, která by měla rozhodnout o dohodě ohledně omezení produkce ropy. Dohoda je však málo pravděpodobná, americká investiční banka Goldman Sachs například šance na úspěch jednání odhadla na pouhých 30 %. Za skeptickým pohledem na výsledek schůzky stojí především rozdílné názory Iráku a Íránu. Problematicky se jeví i postoj Saudské Arábie, která svoji produkci černého zlata rovněž nechce snížit. Pokud by přitom k dohodě nedošlo, bude dle IEA i v příštím roce na trhu nadbytek ropy, což vyvolá opětovný tlak na její ceny.

 

V rámci dnešního makrokalendáře nás pak v dopoledních hodinách čeká report změny počtu nezaměstnaných a vývoje nezaměstnanosti v Německu či odhad inflace v zemích eurozóny. V zámoří bude odpoledne publikována například změna počtu pracovních míst dle ADP, rozjednané prodeje domů, říjnový vývoj osobních příjmů a výdajů či béžová kniha Fed.

 

EVROPA

 

Bank of England

  • Bank of England oznámila výsledky stress testů britských bank
  • Těmi neprošly pouze Royal Bank of Scotland a Standard Chartered
  • Výsledky obou společností však byly velmi těsné, díky čemuž nemusí žádná z bank dodat revidovaný plán kapitálové přiměřenosti.
  • Britská centrální banka rovněž upozornila na možnou nestabilitu bankovního systému díky odchodu Velké Británie z EU

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Linde

  • Německá společnost Linde obnovila návrh na převzetí konkurenční firmy Praxair
  • Titul krátce po otevření evropských burz přidává 6,13 % na 159,3 EUR
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.