Ranní komentář k 3.12.2018

03.12.2018 9:07:52

Páteční obchodní seance se nesla v opatrnějším duchu, protože investoři s napětím očekávali zahájení summitu G20 v Argentině. I přes to přední americké akciové indexy se v závěru dne dostaly do zeleného teritoria a uzavřely se ziskem. Všechny indexy posílily o osm desetin procent. Široký index S&P 500 uzavřel na hodnotě 2 760 bodů a technologický index Nasdaq Composite zakončil na 7 330 bodech. Index volatility VIX klesl o 4 % na 18 bodů.

Sektorově se dařilo především utilitám +1,5 %, zdravotnictví +1,1 %, informačním technologiím +1,1 % a nemovitostem +1,0 %. Jediný ztrátový sektor byly energie -0,2 %. Na summitu G20 se americký prezident Donald Trump a čínský prezident Xi Jingping dohodli na dočasném příměří v obchodních válkách. Trump slíbil, že cla na 200 mld. USD nebudou zvýšena ze současných 10 % na 25 %. Naopak Čína se zavázala z USA odebírat podstatné množství zemědělských produktů, energie a průmyslové zboží s cílem snížit obchodní schodek. Čína také sníží cla na automobily. Americké futures jsou tak dnes dvě procenta v plusu.

 

Evropské trhy navázaly na mírnou korekci ze čtvrtečního obchodování v Americe. Britský FTSE 100 klesl o osm desetin procenta, Stoxx Europe 600 ztratil dvě desetiny a německý DAX uzavřel na hodnotě 11 257 se ztrátou necelých čtyřech desetin. Dnešní premarket je na hodnotě +2,5 %.  

 

KOMODITY

Ropa

  • Na jednání G20 se dohodli ruský prezident Putin a korunní princ Saudské Arábie Mohamed bin Salman, že v roce 2019 sníží produkci

  • Na přesných číslech snížení produkce se země teprve domluví

  • Tato dohoda otevírá dveře pro možnou dohodu mezi zeměmi OPECu v příštím týdnu

  • Qatar oznámil, že opouští OPEC s odůvodněním, že se chce soustředit na produkci zkapalněného zemního plynu, jehož je největším světovým producentem

  • Na Qatar se tak se nebudou vztahovat případná omezení produkce, na které se dohodne OPEC (produkuje asi 2% celkové produkce OPECu)

  • Brent +4,4 % na 62,15 USD, WTI +3,8 % na 53,4 USD

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.