Ranní komentář k 29 .6. 2016

29.06.2016 9:50:37

Včerejší den přinesl první růstovou obchodní seanci po pátečním šokujícím výsledku britského referenda. Došlo tak k částečnému uklidnění investorů poté, co se Britové vyjádřili pro odchod z Evropské unie.  Německý DAX uzavřel za 1,9% růstu na 9 447 bodech, zatímco širší EURO STOXX 50 připsal 2,3 % na 2 759 bodů.

Britský premiér Cameron včera opět potvrdil, že Británie bude s aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy čekat. Tento krok tak bude ležet na bedrech nového lídra konzervativní strany, který bude zvolen pravděpodobně až na začátku září. Zároveň Cameron obvinil ostatních 27 zemí, že jejich neschopnost uzavřít dohodu na omezení migrace vedla k nepříznivému výsledku referenda a připravila ho o pozici premiéra země. Členské státy EU vyjádřily svou neochotu s Velkou Británii vyjednávat před oficiálním započetím procesu vystoupení. Panuje všeobecná shoda na neoddělitelnosti jednotného trhu zboží a volného pohybu osob, Británie tak pravděpodobně bude muset ustoupit od omezení svobody pohybu či se vydat separatistickou cestou.

 

Situace kolem brexitu zahrnuje spoustu nejistot. S určitostí však lze říci, že vystoupení z unie bude pro zemi mít velmi negativní ekonomický dopad. Konkrétně 71 % finančních expertů oslovených agenturou Bloomberg očekává, že se Velká Británie v příštím roce dostane do recese. BoE bude muset přistoupit k  rozšíření programu kvantitativního uvolňování, rovněž lze očekávat i další uvolnění měnové politiky prostřednictvím snížení úrokových sazeb. Trhy tak spoléhají na další pomoc ze strany centrálních bank, a to nejen těch evropských. V současné době je více než 50% pravděpodobnost utažení monetární politiky Fedem nastavena až pro rok 2018, což silně kontrastuje s předchozím očekáváním několikanásobného zvýšení sazeb již v letošním roce. V případě tuzemské ČNB se začíná hovořit o prodloužení intervenčního režimu až do roku 2018.  

 

Zámořské trhy zaznamenaly během včerejší seance částečnou korekci ztrát, přičemž nejsledovanější index S&P 500 připsal 1,8 % na 2 036 bodů. K růstu došlo zejména v poslední hodině obchodování, což se projevuje i v úvodu dnešního evropského obchodování.

 

Vedle dění kolem brexitu budou dnes investoři sledovat report spotřebitelské důvěry v eurozóně v 11:00, představení vývoje německého indexu spotřebitelských cen v 11:00 či zveřejnění zámořských makrodat osobního příjmu a úspor naplánované na 14:30.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Nike

  • Zámořský prodejce sportovního oblečení představil výsledky za 4Q fiskálního roku 2015
  • Zisk na akcii 49c mírně překonal predikce nastavené na 48c
  • Naopak 11% růst objednávek zaostal za odhady o 2 p.b.
  • Negativně na hospodaření působí silný dolar a rostoucí konkurence
  • Titul v po-obchodní fázi reagoval poklesem o 4 % na 51 USD
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.