Ranní komentář k 28. 6. 2016

28.06.2016 9:48:21

Uklidnění na akciových trzích, po šoku z výsledku britského referenda, nepřinesl ani nový týden. Evropské akciové indexy tak během včerejší seance rozšiřovaly ztráty, které zaznamenaly během pátečních výprodejů. Německý DAX zakončil při 3% poklesu na 9 268 bodech, širší EURO STOXX 50 odepsal 2,8 % na 2 697 bodů.

Úvodní obchodní den nového týdne zakončily v červených číslech i zámořské burzy. Akciový index S&P 500 ztratil 1,8 % na 2 000 bodů, technologický Nasdaq 100 poklesl o téměř 2 % na 4 201 bodů. V USA se rovněž množí spekulace o snížení úrokových sazeb, ačkoliv se v posledních dnech horečně diskutovalo o konkrétním datu připravovaného utažení měnové politiky.

 

Brexit bude tématem číslo jedna i v následujících dnech. Dnes se v Bruselu setkají lídři Evropské unie na dvoudenním zasedání, kterého se zúčastní i britský ministerský předseda David Cameron. Ten nicméně na včerejší tiskové konferenci zopakoval, že nespustí článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž by byl proces odchodu Velké Británie z osmadvacítky zahájen. Britský ministerský předseda se nevyjádřil ani ke spekulacím ohledně opakování referenda, ačkoliv se čekalo, že z jeho strany dojde k definitivnímu odmítnutí a zamezení planých nadějí. K tomuto tématu se naopak vyjádřil jeden z kandidátů na post premiéra – ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, který připustil konání nové volby. Hunt rovněž vyjádřil přání vyjednat s Evropskou unií dohodu o budoucích vztazích mezi Velkou Británií a evropským blokem, a to ještě před aktivací článku 50, kterou by pak v referendu měli možnost posoudit britští voliči.

 

Na nejasnou situaci ohledně budoucího vývoje ve Velké Británii, tamní politickou nestabilitu, zhoršení financování a rizika plynoucí z možného odtržení Skotska, reagovala i agentura Standard & Poor´s, která zhoršila investiční rating země na AA s negativním výhledem.

 

ASIE

Japonsko

  • Jižní Korea spustila fiskální balíček ve výši 17 mld. USD na podporu ekonomiky
  • O možném přijetí podpůrných opatření na podporu hospodářství se mluví i v Japonsku
  • Spojení mezi zmíněnými kroky a britským odchodem z EU však patrně neexistuje a tato opatření byla připravována již delší dobu

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Volkswagen

  • Celkový účet za vyrovnání emisního skandálu německé automobilky v USA se může vyšplhat až na 15 mld. USD
  • To je o 5 mld. více než se původně očekávalo
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.