Ranní komentář k 28. 2. 2017

28.02.2017 9:51:07

Evropské akciové trhy vstoupily do nového týdne smíšeně, pohyby všech sledovaných akciových indexů nicméně nebyly příliš výrazné. Německý index DAX připsal lehce přes 0,1 % na 11 822 bodů, široký reprezentant evropského trhu EURO STOXX 600 naopak ztratil 0,13 %. Z jednotlivých sektorů vykázaly nejvyšší poklesy finance a telekomunikace.

V zelených číslech naopak zakončily včerejší seanci všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy. Jejich růst však byl rovněž pouze kosmetický. S&P 500 vzrostl o 0,1 % na 2 369 bodů, technologický Nasdaq 100 i DJIA pak připsaly shodně 0,8 % na 5 347 bodů, respektive na 20 837 bodů. Trhy táhl vzhůru zejména segment zdravotní péče, který příznivě reagoval na zprávy ohledně plánovaných změn Obamacare. Dařilo se také průmyslovým titulům, které byly podpořeny informacemi o záměrech amerického prezidenta zvýšit výdaje na obranu. Donald Trump chce rozpočet armády Spojených států letos navýšit o 9 %, což odpovídá 54 mld. USD. Prostředky pro toto navýšení by měly být kompenzovány snížením přísunu peněz do ostatních resortů. Trump rovněž plánuje omezit finanční pomoc, kterou USA poskytují v zahraničí. Jedná se zejména o snížení příspěvků plynoucích do programů OSN a dalších projektů. V rámci Spojených států se s největšími škrty bude potýkat Agentura pro ochranu a rozvoj životního prostředí.

 

Z dnes reportovaných významnějších makrodat nás čeká pouze uveřejnění konkrétních čísel týkajících se amerického HDP, vývoje osobní spotřeby či indexu Chicago PMI.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Erste Group Bank

  • Společnost Erste Group Bank v loňském roce zvýšila čistý zisk o 30 % na 1,26 mld. EUR
  • Provozní výnosy klesly o zhruba 1 % na 6,69 mld. EUR
  • Vedení firmy plánuje díky nárůstu čistého zisku vyplatit rekordní dividendu ve výši 1 EUR na akcii

 

Česká spořitelna

  • Česká spořitelna zaznamenala v uplynulém roce meziroční růst čistého zisku o 8 % na 15,5 mld. CZK
  • Provozní zisk naopak klesl o 5 % na 20 mld. CZK
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.