Ranní komentář k 27. 6. 2016

27.06.2016 9:54:08

Závěr minulého týdne byl poznamenán šokem, který způsobil nečekaný výsledek britského referenda o vystoupení země z EU. V něm se téměř 52 % obyvatel Velké Británie vyslovilo pro odchod království z evropské osmadvacítky, ačkoliv poslední předvolební výsledky naznačovaly vítězství táboru zastánců setrvání v unii. Krátce po ranním oznámení výsledků reagovaly akciové trhy nebývale prudkými poklesy, a přestože indexy v průběhu dne ztráty částečně korigovaly, zakončily páteční obchodní seanci hluboko v červených číslech. Německý DAX odepsal téměř 7 % na 9 557 bodů, širší EURO STOXX 50 pak ztratil 8,62 % na 7 776 bodů.

Bezprecedentní situace, která po oznámení výsledků referenda nastala, způsobila výraznou nejistotu ohledně budoucího vývoje na starém kontinentu. Představitelé Evropské unie vyzvali Velkou Británii k rychlé aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, který se věnuje vystoupení členské země z EU. Teoreticky lze tento proces zahájit i ústně a premiér Cameron by tak mohl učinit již zítra. Britský ministerský předseda nicméně krátce po vyhlášení výsledků oznámil svou rezignaci a vyjednávání s evropským blokem tak pravděpodobně povede až jeho nástupce, který stane v úřadu v říjnu. Na ostrovech se rovněž rozeběhla petice za nové referendum, podle právníků nicméně nemá prakticky žádnou šanci na úspěch. Nejistotu prohlubují i sami zastánci brexitu, kteří začínají couvat ze svých předvolebních slibů. Podle jejich vyjádření imigrace patrně neklesne tolik, jak se původně čekalo. Imigranti, kteří se již ve Velké Británii nachází, také nejspíše nebudou muset zemi opustit. Nedojde ani k naplnění dalšího silného argumentu pro odchod z EU, kterým bylo ušetření 350 mil. GBP, jenž měly údajně putovat do zdravotnictví.

 

Nejasnosti panují rovněž v otázce budoucího vývoje samotné Velké Británie. Většina obyvatel Skotska i Severního Irska v referendu vyjádřila přání zůstat členy osmadvacítky. Především ve Skotsku tak sílí hlasy o opětovném konání hlasování o nezávislosti na Velké Británii.

 

Na evropské události negativně reagovaly i zámořské akciové trhy, které rovněž zakončily závěr týdne poměrně výraznými poklesy. Nejvýznamnější index S&P 500 ztratil 3,59 % na 2 037 bodů, technologický Nasdaq 100 pak odepsal 4,07 % na 4 285 bodů. Brexit pak velmi pravděpodobně výrazně ovlivní připravované utažení americké měnové politiky, které se zřejmě znovu odloží.

 

KOMODITY

 

Drahé kovy

  • Panika na akciových trzích přenesla pozornost investorů na drahé kovy
  • Situace ale nemusí trvat příliš dlouho, a to vzhledem k posilujícímu americkému dolaru, který na komodity působí negativně
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.