Ranní komentář k 26.3.2018

26.03.2018 9:24:20

Minulý týden se v Americe nesl ve znamení propadů. Ztratily všechny tři nejvýznamnější akciové indexy. Jmenovitě index S&P 500 klesl o 6 % na hodnotu 2 646 bodů. Těmito propady tak byly zcela umazány zisky z korekcí ze začátku února. Hlavní příčinou ztrát je bezesporu nervozita investorů, vyvolaná americkými protekcionistickými opatřeními.

Zatím není znám přesný seznam výrobků, kterých se tarifní cla na dovoz do USA budou týkat, ani jakým způsobem budou implementována. Znám je však celkový objem, přesahující hodnotu 50 mld. USD. Zároveň není znám přesný postup amerického ministerstva financí, kterým hodlá omezit čínské investiční aktivity v USA. Čína jako reakci oznámila zavedení cel na americké vepřové maso, ocelové výrobky nebo ovoce. Obchodní válka mezi dvěma největšími hráči na poli globální ekonomiky je na spadnutí a v příštích týdnech lze tedy očekávat zvýšenou volatilitu trhů v reakci na budoucí vývoj.

Německý index DAX je stahován děním v USA, za minulý týden odepsal 4 %, od začátku roku již 8 %. Na konci týdne uzavřel na hodnotě 11 886 bodů. Futures pro dnešní den indikovaly zelenou nulu nebo mírné posílení a počáteční obchodování tomu odpovídá.

KOMODITY

Ropa

  • Čína představila svůj první futures na ropu
  • Je denominován v čínském yuanu, to by mělo pomoci jeho využití v mezinárodním obchodě
  • Čína si slibuje především větší schopnost cenotvorby a zvýšení vlivu na trhu komodit
  • V současnosti je Čína největším dovozcem ropy, když přeskočila i USA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.