Ranní komentář k 26.11.2018

26.11.2018 10:01:46

Páteční obchodní seance ne nesla v duchu nižších objemů z důvodu zkráceného obchodování kvůli Black Friday a čtvrtečního svátku Thanksgiving, kdy byly trhy úplně zavřeny. Přední americké indexy uzavřely v mírně červených číslech. Index Dow Jones Industrial Average odepsal sedm desetin procenta. Široký index S&P 500 poklesl o půl procenta a uzavřel na hodnotě 2 632 bodů. Technologický Nasdaq Composite ztratil -0,5 % a uzavřel týden na hodnotě 6 938. Index volatility VIX mírně posílil na 21,5 (+3,5 %).

Sektorově se dařilo především defensivnějším sektorům utility +0,1 % a zdravotnictví +0,1 % a nejvíce posiloval sektor spotřebního zboží v očekávání vyšších prodejů na Black Friday. Naopak se nedařilo energetickému sektoru -3,3 %, který ztrácel v návaznosti na velký propad cen ropy. Dále ztrácely komunikace -1,2 % a těžaři -1,1 %. Páteční Black Friday v USA zaznamenal tržby z online prodejů ve výši 6,2 mld. USD (+24 % meziročně), ale měl by být překonán dnešním Cyber Monday, kde se očekávají tržby ve výši 7,8 mld. USD (+18 %). V tomto týdnu budou zveřejněny minutes ze zasedání Fedu, které dají investorům náznaky dalšího vývoje úrokových sazeb. Další trhy očekávanou událostí je setkání G20, kde by spolu měli jednat Trump a Xi Jinping o mezinárodním obchodu. Schůzka se bude konat v pátek 30. listopadu, ale někteří komentátoři jsou skeptičtí k tomu, že bude dosaženo dohody.

 

Evropským trhům se podařilo poslední obchodní den minulého týdne uzavřít v zelených číslech s výjimkou britského indexu FTSE 100, který odepsal jednu desetinu. Index Stoxx Europe 600 posílil o čtyři desetiny procenta a německý DAX uzavřel na hodnotě 11 192 bodů s připsáním +0,5 %. Dnes je premarket osm desetin v plusu.

 

KOMODITY

Ropa

  • Cena ropy se i nadále snižuje, minulý týden zaznamenala největší poklesy od počátku roku 2016, Brent 60,2 USD, WTI 51,2 USD

  • Za klesající cenou ropy stojí vyšší, než očekávána nabídka

  • Saudská Arábie v pátek oznámila, že produkce v listopadu byla navýšena

  • Na trhu je tak převis nabídky nad poptávkou, což by mělo cenu ropy tlačit ještě níž, pokud se země OPEC a Rusko nedohodnou na snížení nabídky v příštím roce

  • Jednání OPEC se uskuteční začátkem prosince ve Vídni

  • Net long pozice na ropu na nejnižší úrovni za poslední téměř tři roky

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.