Ranní komentář k 25.1. 2018

25.01.2018 9:56:52

 

Index S&P 500 mírně ztrácí (- 0,1%) a sestupuje tak z historického maxima. Za poklesem stojí zejména obavy z protekcionismu v mezinárodním obchodě. Trumpova administrativa v průběhu týdne zavedla nová cla na některá zboží. Je to chápáno jako opatření proti Číně a Jižní Koreji – lze čekat odvetné akce. Sektorově ztrácí ceny akcií technologií (- 0,9%), důvodem jsou nepříznivé výsledky některých firem, např. Texas Instruments (jejíž akcie oslabily 8,5%). Rostou ceny akcií finančního sektoru (+ 0,7%).

 

Index STOXX Europe 600 včera ztratil 0,5 %. Nejvíce oslabily ceny akcií technologií (- 1,7%), když investiční banky přistupují ke snižování cílových cen některých firem. Rovněž ztrácí ceny akcií veřejných služeb (- 1,4%), zde se promítá pokles cen akcií Suez (- 16,8%) po varování výhledu zisku. Rostou ceny akcií finančního sektoru (+ 1,2%). Dnes se uskuteční zasedání ECB, úrokové sazby mají zůstat beze změny.

 

Asijské indexy dnes převážně klesají. Reagují na včerejší pokles amerických a evropských burz. V Japonsku panují obavy z útlumu monetární expanze. Čínské akcie od začátku roku vykazují solidní růst v reakci na příznivá data ekonomiky (HDP, nižší dluh).

 

Euro k dolaru posiluje o 0,8% na 1,24 – nejvyšší úroveň od prosince 2014. Americký ministr financí prohlásil, že americké ekonomice slabší dolar vyhovuje. Ke slabosti dolaru mohou přispívat i obavy ekonomů, že daňová reforma nepovede k výraznějšímu růstu HDP. V eurozóně ukazatele aktivity zůstávají na silných úrovních. Pro další vývoj páru bude důležité dnešní zasedání ECB. Dolar je slabý i v jiných měnových párech: GBP/USD je 1,4 poprvé od Brexitu.

 

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Ford

 

Čistý zisk Ford dosáhl 1,74 mld. USD vůči očekávání trhu 1,6 mld. USD.  Výnosy  dosáhly 38,5 mld. USD při očekávání trhu 36,7 mld. USD. Firma v příštích 5 letech plánuje snížit náklady o 14 mld. USD. Ceny akcií v rozšířeném obchodování klesly o 0,6%.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.