Ranní komentář k 24. 8. 2016

24.08.2016 9:45:14

Včerejší obchodní seance se na evropských burzách nesla v optimistickém duchu. Německý akciový index DAX se po pondělním lehkém proražení důležité psychologické úrovně 10 500 bodů nad tuto hladinu opět vrátil, když připsal bezmála 1 % na 10 592 bodů. EURO STOXX 50 pak vzrostl o 1,13 % na 2 993 bodů.

Obchodování na zámořských akciových trzích nadále probíhá ve velmi úzkém bočním trendu. Index S&P 500 přidal 0,2 % na 2 186 bodů, a téměř měsíc tak již nepředvedl pohyb přes 1 %. Technologický Nasdaq 100 si pak vedl velmi obdobně a zakončil na 4 818 bodech. Mezi investory je nejočekávanější událostí tohoto týdne blížící se páteční proslov Janet Yellenové, který se uskuteční v rámci každoroční konference v Jackson Hole. V něm by guvernérka americké centrální banky měla dát najevo, zda si umí představit utažení měnové politiky již v tomto roce, či nikoliv. Dle posledního zápisu ze zasedání Fed jsou centrální bankéři ve Spojených státech aktuálně názorově rozděleni. V uplynulých dnech však hned tři zástupci zámořské monetární autority indikovali možnost brzkého růstu úrokových sazeb.

 

V rámci makrokalendáře během dnešního dne dojde pouze k zámořskému reportu čísel týkajících se prodejů existujících domů, indexu nákupních cen nemovitostí a indexu cen domů.

 

ASIE

 

Emerging Markets

  • Možnost jestřábího komentáře Jenet Yellenové tlumí zájem o akcie emerging markets
  • Vyšší úrokové sazby ve Spojených státech by totiž vedly k poklesu atraktivity investic v těchto zemích
  • Na zahraničních investicích jsou přitom jejich ekonomiky většinou postavené

 

EVROPA

 

Německo

  • Německé HDP ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostlo o 1,8 %, což je plně v souladu s tržním očekáváním
  • Ekonomiku našeho západního souseda táhly ve zmíněném období zejména silnější čisté exporty, které vykompenzovaly mírně slabší než očekávanou domácí spotřebu

 

KOMODITY

 

Ropa

  • Dle API došlo k růstu zámořských zásob ropy o 4,5 mil. barelů
  • Data dle DoE naopak indikují jejich pokles o 0,5 mil. barelů
  • Vysoké zásoby ropy působí proti příznivému vlivu v podobě nadějí na utlumení její produkce
  • Americká lehká ropa WTI tak aktuálně ztrácí 1,7 % na 47,3 USD/barel, severomořský Brent pak klesá o 1,4 % na 49,3 USD/barel
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.