Ranní komentář k 24. 6. 2016

24.06.2016 9:36:00

Výsledek včerejšího referenda o vystoupení Velké Británie z EU překvapil naprostou většinu investorů. Odhady tržních účastníků i bookmakerů hovořily o vítězství tábora zastánců integrace v Evropské unii. Prvotní předběžné predikce krátce po uzavření volebních místností předpovídaly těsné vítězství odpůrců Brexitu. Nigel Farage, lídr euroskeptiků za UKIP, dokonce připustil porážku a libra posílila až nad úroveň 1,5 GBP/USD.

Nad ránem se však poměr sil naprosto otočil, podle konečných výsledků zveřejněných přibližně v 8:00 SELČ se 51,9 % voličů vyjádřilo pro Brexit. Pro vystoupení hlasovala většina obyvatel Anglie a Walesu, naopak pro setrvání se vyjádřili obyvatelé Skotska a Severního Irska.

 

Vývoj dalších dnů a týdnů je plný nejistot. Premiér Cameron rezignoval. Zároveň roste volání po osamostatnění Skotska a Irska od Velké Británie. Proces směřující k reálnému odchodu Velké Británie z unie započne až po oficiální aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, který popisuje odchod země z EU. Poté poběží dvouletá lhůta, během které proběhne vyjednávací proces se členy EU o podmínkách vystoupení. Hovoří se o možnosti vyjednat obdobné vztahy jako má s unií Švýcarsko či Norsko. Jisté je posílení pozice separatistických stran napříč Evropou.

 

Vzhledem k nadějným průzkumům je výsledek referenda pro kapitálové trhy šokem. Německý DAX otevřel o 10 % níže na 9 230 bodech, zatímco britská libra se vůči americkému dolaru obchoduje na 30letých minimech pří více než 8% poklesu na úrovni 1,36 GBP/USD. Futures kontrakty na americké indexy indikují umírněnější reakci trhu, aktuálně se kontrakt na index S&P 500 obchoduje za 4% poklesu na úrovni 2 020 bodů.

 

Vyvstává otázka, jakým způsobem na výsledek referenda zareagují centrální bankéři. BoE pravděpodobně sníží úrokové sazby a rozšíří objem programu kvantitativního uvolňování. Reakci lze očekávat i od ECB, která zřejmě rovněž navýší program odkupu aktiv skrze program QE. Zasáhnout proti posilujícímu jenu bude muset i BoJ, neboť investoři se k japonské měně uchylují jako k bezpečnému přístavu, což tamní proexportně orientované ekonomice vůbec nesvědčí. Zámořský Fed pravděpodobně odloží navyšování úrokových sazeb s cílem zvýšit likviditu a omezit paniku investorů.

 

KOMODITY

 

Ropa

  • Ceny černého zlata reagují na výsledek britského referenda poklesem
  • Ropa Brent ztrácí 4,8 % na 48,5 USD/barel, podobným výprodejem prochází i typ WTI, který se obchoduje za 47,7 USD/barel

 

Drahé kovy

  • Investoři se uchylují k drahým kovům jako k bezpečnému aktivu
  • Zlato přidává 4,8 % na 1 323 USD/unce
  • Stříbro sílí o 2,2 % na 17,7 USD/unce

 

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.