Ranní komentář k 24.5.2017

24.05.2017 9:49:39

Úterní obchodování pokračovalo v duchu uklidnění investorů a umírněného nárůstu akciových kurzů. Německý DAX přidal 0,3 % na 12 659 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 posílil o 0,5 % na 3 595 bodů.

Na zámořských burzách došlo prakticky k vymazání ztrát ze středy minulého týdne, kdy vypluly na povrch problémy prezidenta Trumpa týkající se odvolání ředitele FBI a nařčení z možného ovlivňování vyšetřování. Rovněž probíhá šetření ohledně jeho možného napojení na Rusko. Trhy se tak začaly obávat prezidentovy schopnosti prosadit plánované reformy, které by na americké korporace měly jednoznačně pozitivní dopad. V reakci na to je patrný příklon tržních hráčů k bezrizikovým aktivům, což je vidět na spreadu mezi výnosem desetiletých dluhopisů Spojených států a Německa, který se dostal na minimum od prezidentských voleb. Sledovaný index S&P 500 zakončil včerejší seanci o 0,2 % výše na 2 398 bodech.

Kurzotvorné informace mohou přijít dnes večer, kdy bude zveřejněn zápis z posledního zasedání bankéřů Fedu, tzv. Minutes. Zpráva může indikovat tempo utahování monetární politiky prostřednictvím navyšování základní úrokové sazby. Investoři jsou v tuto chvíli přesvědčeni, že na příštím setkání konaném 13-14.6. dojde se 100% pravděpodobností k zvýšení sazeb, zřejmě o 0,25 procentního bodu.

ASIE

Čína

  • Agentura Moody´s snížila úvěrový rating Číny z A1 na stupeň Aa3
  • Jedná se o první zhoršení ratingu od roku 1989
  • Důvodem jsou obavy ohledně schopnosti udržet současné tempo ekonomického růstu a zvyšující se zadlužení
  • Čínské akcie reagovaly poklesem, kdy se index Shanghai Composite dostal na nejnižší úrovně od října loňského roku
  • Vyspělé trhy na tuto zprávu nijak výrazněji nereagovaly, dění v Číně na ně v posledních několika čtvrtletích nemá prakticky žádný vliv

KOMODITY

Ropa

  • Zítra proběhne setkání ropného kartelu OPEC ve Vídni
  • Očekává se prodloužení současné dohody na omezení těžby o 9 měsíců
  • Naprosté většině členů sdružení tato politika vyhovuje, neboť inkasují meziročně více finančních prostředků
  • Pravděpodobnost výrazného poklesu cen černého zlata je tak v této chvíli relativně nízká
  • Aktuálně severomořský Brent sílí o 0,4 % na 54,4 USD/barel, zatímco americká lehká ropa WTI přidává relativně shodně na 51,7 USD/barel
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.