Ranní komentář k 24.1. 2018

24.01.2018 9:57:46

 

Americké akcie včera rostly potřetí v řadě, S&P 500 0,2 % na nové maximum. Od začátku ledna všechny 3 hlavní indexy posílily o více než 6 %. Optimismus je podpořen probíhající výsledkovou sezónou v jejímž rámci se naprosté většině firem daří překonávat odhady (75 % v případě EPS, 82 % na tržbách). Dnes svá čísla představí například GE či Ford.

 

Ropa je podpořena globálním ekonomickým růstem a očekáváním pokračování omezení výstupu OPEC a Ruska. Cena ropy Brent se nachází blízko 70 USD/barel, tedy u 3-letých maxim, cena ropy WTI je 64,5 USD/barel. Důvodem aktuálně relativně vysokých cen ropy i je pokles zásob v USA, dnešní vládní data by měla potvrdit desátý mezitýdenní pokles v řadě o přibližně 2 mil. barelů na 410 mil. Skladové stavy jsou tak nejnižší od února 2015. Důvodem relativně vysokých cen ropy je i slabý dolar.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Mattel, Hasbro

Akcie obou firem v průběhu odpolední seance posílily bez oficiálních zpráv. Důvodem jsou rostoucí spekulace o možné akvizici Mattel ze strany Hasbro, to údajně usilovalo o převzetí Mattelu už na podzim, dohoda ztroskotala na ceně. Výrobci hraček jsou v posledních letech pod tlakem, důvodem je levnější čínská konkurence a odklon dětí od klasických her, Mattelu klesají tržby, marže a prodeje v klíčové vánoční sezóně byly pravděpodobně slabé. Výsledky zveřejní 1. února. Cena akcie Mattel roste 10,4 %, cena akcie Hasbro roste 4 %.

Saudi Aramco

Podle ředitele společnosti je firma připravena na IPO v druhé polovině letošního roku. Jediným akcionářem je nyní saúdskoarabská vláda. Na trh by mělo být uvedeno 5 % firmy, která by mohla být jako celek oceněna v rozmezí 1000 až 2000 mld. USD, jednalo by se tak o největší IPO v historii. Vláda nyní zvažuje, na které burze by chtěla titul zalistovat. Pro srovnání největší firma v USA Apple dosahuje tržní kapitalizace 900 mld.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.