Ranní komentář k 23.5.2017

23.05.2017 9:30:54

Včerejší evropská obchodní seance probíhala v duchu umírněných poklesů. Německý DAX odepsal 0,2 % na 12 619 bodů, zatímco geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 ztratil 0,3 % na 3 577 bodů.

Ve Spojených státech došlo k dalšímu uklidnění investorů, kteří v minulém týdnu reagovali na nové problémy Trumpovy administrativy odklonem od rizikových aktiv. Široký reprezentant trhu S&P 500 včera přidal 0,5 % na 2 394 bodů a dostal se tak opět na těsný dostřel historických maxim. Podporu přinesl růst akcií zbrojařů, kterým se podařilo v rámci prezidentovy návštěvy Saúdské Arábie vyjednat nové obchodní kontrakty. Trump rovněž oznámil svůj záměr na snížení veřejných výdajů o 3,6 bil. USD během následujících 10 let. Důvodem je snaha o uvedení státního rozpočtu do rovnováhy v závěru současné dekády. Naplnění těchto představ je ovšem nejisté, neboť plán počítá s poměrně optimistickými meziročními nárůsty HDP ve výši 3 %.

Dnes v 10:00 budou zveřejněna důležitá makrodata, konkrétně lze v rámci německého ukazatele sentimentu Ifo očekávat mírné posílení, stejně tak v rámci evropského PMI průmyslu a služeb.

EVROPA

Teroristický útok v Manchesteru

  • Reakce finančních trhů na včerejší noční zřejmě teroristický útok v Manchesteru je velmi vlažná
  • Dle aktuálních informací si incident vyžádal 22 obětí
  • Libra mírně oslabila k dolaru, nicméně akciové trhy nijak výrazněji nereagují
  • Přitom jde o největší teroristický útok od roku 2005, kdy muslimští radikálové napadli londýnský dopravní systém
  • Zdá se, že trhy se staly vůči podobným událostem rezistentní

MĚNY

Eurodolar

  • Euro nabralo vůči dolaru růstový trend a oproti minulému týdnu připsalo 2,3 %
  • Katalyzátorem bylo proražení technické rezistence na úrovni 1,1 EUR/USD
  • Dnes měnový pár pokračuje v růstu, konkrétně v této chvíli přidává 0,2 % na 1,125 EUR/USD
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.