Ranní komentář k 23. 11. 2016

23.11.2016 9:46:22

Včerejší obchodní seance se na akciových trzích opět nesla v duchu pozvolného růstu. Za optimismem panujícím na burzovních parketech stojí zejména přetrvávající přesvědčení investorů, že plán Donalda Trumpa na snížení daní a zvýšení výdajů na modernizaci infrastruktury rozhýbe americkou ekonomiku.

Zámořské akciové indexy tak včera vylepšily své rekordní úrovně. DJIA poprvé v historii překonal hranici 19 000 bodů, když uzavřel 0,35% růstem na 19 023 bodů, S&P 500 připsal 0,22 % na 2202 bodů a technologický Nasdaq 100 přidal 0,31 % na 4 873 bodů. Tahounem amerických akcií se staly zejména telekomunikace, které si jako celek v rámci indexu S&P 500 připsaly více než 2 %. Nedařilo se naopak sektoru zdravotní péče, na nějž nepříznivě působil především včerejší report hospodářských výsledků výrobce zdravotnických zařízení Medtronic, které nedosáhly na tržní očekávání.

 

Příznivá situace na burzách rovněž podporuje sázky investorů na prosincové utažení měnové politiky americké centrální banky. Dle futures kontraktů pravděpodobnost, že Fed přikročí v příštím měsíci k navýšení úrokových sazeb, činí 100 %.

 

Během dneška pak Fed zveřejní zápis z listopadového zasedání. Z reportovaných makrodat nás čekají například zámořské žádosti o podporu v nezaměstnanosti, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje nových domů či sentiment spotřebitelů.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Infineon Technologies

  • Německý výrobce polovodičů reportoval hospodářské výsledky za první finanční čtvrtletí
  • Investory zklamaly zejména výhledy na rok 2017
  • Titul přes horší očekávání v úvodu dneška připisuje 0,5 %

 

Volkswagen

  • Zámořská investiční banka Goldman Sachs zvýšila investiční doporučení na akcie německé automobilky na „koupit“ z předchozího „prodat“
  • Titul aktuálně připisuje 2 % na 122,9 EUR

 

KOMODITY

 

Ropa

  • Organizace OPEC odložila rozhodnutí o omezení produkce ropy
  • Přes dřívější smířlivá vyjádření členské státy nedosáhly dohody s Íránem a Irákem
  • Rozhodnutí bylo odloženo na 30. listopadu, kdy budou zasedat ministři zemí OPEC
  • Ceny černého zlata v reakci na tyto informace ztratily zhruba 0,5 %
  • Americká lehká ropa WTI se aktuálně obchoduje za 48 USD/barel, severomořský Brent pak za 49,1 USD/barel.
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.