Ranní komentář k 22. 9. 2016

22.09.2016 9:28:18

Včerejší obchodní seance se nesla v duchu vyčkávání na výsledek zasedání americké centrální banky. Ta v souladu s tržním očekáváním ke změně úrokových sazeb nepřikročila. Je nicméně zřejmé, že uvnitř Fed posiluje názorové křídlo zastánců monetární restrikce, což se projevilo mírnými rozepřemi mezi centrálními bankéři. Guvernérka zámořské monetární autority Yellenová uznala, že důvody pro utažení měnové politiky rostou na důležitosti, chce však ještě počkat na další vývoj na pracovním trhu. Dle odhadů rovněž došlo k potvrzení plánu na navýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Jako nepravděpodobnější termín tohoto kroku se jeví prosincové zasedání. Dlouhodobý ekonomický potenciál, na nějž negativně působí pomalý růst produktivity práce a stárnutí obyvatelstva, pak byl snížen z 2 % na 1,8 %.

Na rozhodnutí americké centrální banky příznivě reagovaly akciové trhy, které po oznámení výsledku zasedání zamířily vzhůru. Index S&P 500 nakonec včerejší obchodní den zakončil 1,1% růstem na 2 163 bodech. Technologický Nasdaq 100 pak připsal 1 % na 4 853 bodů.

 

V rámci dnešního makrokalendáře dojde k reportu zámořských žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, indexu cen domů, spotřebitelské důvěry, prodeje existujících domů a předstihových ukazatelů. Mimo to je dnes rovněž na programu proslov guvernérů evropské a britské centrální banky.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Boeing

  • Zámořský výrobce letadel dostal od amerických úřadů povolení k prodeji letadel do Íránu
  • Stalo se tak poprvé po 40 letech embarga a půjde o největší americko-íránskou transakci od roku 1979
  • Pro začátek by se mělo jednat o dodání 109 letadel
  • Zmíněné povolení dostala rovněž konkurenční společnost Airbus, která prodá do Íránu 17 letadel
  • Titul v reakci na tyto informace včerejší seanci zakončil na 130,6 USD při 2,2% růstu

 

KOMODITY

 

Ropa

  • Ve Vídni se tajně setkali zástupci Íránu a Saudské Arábie
  • Měli údajně projednávat potencionální formu dohody, o níž se spekuluje v souvislosti se setkáním členských zemí organizace OPEC a Ruska, které proběhne 28. září v Alžírsku
  • Jedná se o další informace, které mají příznivý vliv na ceny černého zlata
  • Americká lehká ropa WTI aktuálně přidává 1 % na 45,8 USD/barel, severomořský Brent pak roste o 0,9 % na 47,2 USD/barel
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.