Ranní komentář k 22.12.2017

22.12.2017 9:43:27

Obchodování na zámořských trzích se včera neslo v poklidném duchu, široký index S&P 500 připsal spíše kosmetických 0,2 % na 2 685 bodů, zatímco technologický Nasdaq 100 uzavřel bez relativní změny na 6 473 bodech. Pozitivní náladu investorů dokumentuje i index implikované volatility VIX, který se nachází na 9,6 bodech, trh tedy v příštích týdnech výraznější kurzové pohyby neočekává.

Česká národní banka v rámci včerejšího zasedání ponechala nastavení úrokových sazeb beze změny, základní 2T repo sazba tedy nadále zůstává na 0,5 %. Menší část trhu očekávala její zvýšení o 0,25 procentního bodu, a tak koruna vůči euru mírně oslabila, přičemž aktuálně se tento měnový pár kótuje za 25,7 EUR/CZK. Příští zasedání tuzemských centrálních bankéřů je naplánováno na 1.2.2018, v jeho rámci by mohla ČNB reagovat na signály přehřívající se ekonomiky posunutím základní sazby na 0,75 %.

Z dnešních makrodat upozorníme na report osobního příjmu, objednávek dlouhodobé spotřeby a statistiky prodejů nových domů ve Spojených státech. Do kurzů na finančních trzích by mohl promluvit i spotřebitelský sentiment Američanů dle Michiganské univerzity.

KRYPTOMĚNY

Bitcoin

  • Největší kryptoměna ustoupila ze svých maxim poblíž 20 000 BTC/USD na aktuální hodnotu 12 900 BTC/USD
  • Důvodem jsou spíše technické faktory
  • Americká investiční banka Goldman Sachs oznámila, že připravuje vlastní platformu pro obchodování virtuálních měn
  • Ačkoliv se jedná o přirozenou reakci na rostoucí poptávku investorů, může se jednat o pozitivní katalyzátor a signál, že Wall Street kryptoměny uznává, což zvyšuje jejich kredibilitu

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Embraer

  • Akcie brazilské letecké firmy raketově vzrostly poté, co management oznámil jednání s Boeingem o možném převzetí
  • Čeká se na vyjádření brazilských orgánů, zdali by s případnou akvizicí souhlasily
  • Boeing by tím výrazně posílil svou pozici v segmentu malých letadel
  • Možností kromě akvizice je i uzavření dohody o sdílení technologií, společných nákupech od dodavatelů a podobně
  • Stanovisko brazilské vlády je v tomto ohledu velmi důležité, neboť drží zlatou akcii s právem veta, prezident Temer však již nyní signalizuje spíše odpor k případnému prodeji firmy
  • Titul reagoval nárůstem na newyorské burze o 22,2 % na 24,4 USD, zatímco Boeing odepsal 1 % na 295,3 USD
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.