Ranní komentář k 21. 6. 2016

21.06.2016 10:09:42

Včerejší obchodní den se na starém kontinentu nesl v duchu výrazných růstů. Akciové trhy tak reagovaly na polevení obav ohledně možného britského odchodu z EU. Německý index DAX připsal 3,43 % na 9 962 bodů, regionálně diverzifikovanější EURO STOXX 50 pak přidal 3,29 % na 2 942 bodů. Na šířící se optimismus investorů výrazně reagovala i britská libra, která proti všem významným měnám výrazně posilovala, přičemž včerejší zisky rozšiřuje i dnes.

Optimismus se z Evropy přenesl rovněž do zámoří, nicméně ve výrazně nižší míře. Pro tamní akciové trhy je aktuálně důležitějším tématem monetární politika americké centrální banky a na nové informace ohledně brexitu proto tamní obchodované tituly nereagují tak výrazně jako akcie v Evropě. Index S&P 500 připsal pouze 0,6 % na 2 083 bodů a stále se mu tak nepodařilo dosáhnout na historická maxima, na která mu schází aktuálně 2,5 %. Technologický NASDAQ 100 zakončil úvod týdne rovněž 0,6% růstem na 4 400 bodů.

 

Jednoznačně nejdůležitějším tématem tohoto týdne bude čtvrteční referendum ve Velké Británii. První předběžné výsledky by měly být známy již zhruba dvě hodiny po půlnoci, v 7:00 bude sečteno již asi 90 % hlasů a zveřejnění konečných výsledků je očekáváno kolem 9:00 SELČ.

 

Během dnešní seance nás čeká proslov guvernéra ECB Maria Draghiho. Pro zámořské trhy pak bude významnou potenciálně kurzotvornou události slyšení předsedkyně Rady guvernérů Fed Janet Yellenové před měnovou komisí senátu.

 

ASIE

Čína

  • Volatilita čínských akciových indexů výrazně poklesla
  • Rozsah pásma, ve kterém se nyní obchoduje, je zhruba na polovině loňských úrovní
  • Zobchodované objemy tvoří okolo 10 % maxim z minulého roku
  • Pro další vývoj bude zapotřebí dalšího silnějšího katalyzátoru, který zatím chybí

 

EVROPA

Brexit

  • Agentury YouGov a ORB zveřejnily dva nové předvolební průzkumy ohledně možného výsledku britského referenda o brexitu
  • Dle výsledků YouGov vedou zastánci brexitu v poměru 45 % oproti 42 % odpůrců
  • Naproti tomu podle průzkumu agentury ORB si 53 % obyvatel přeje setrvání země v osmadvacítce, 46 % pak bude volit odchod z EU

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Boeing

  • Zámořský výrobce letadel Boeing je údajně velmi blízko zakázce od největšího ruského přepravce Volga-Dnepr Group
  • Hodnota nové možné objednávky je odhadována na 4 mld. USD
  • Titul včerejší obchodní seanci uzavřel 2,3 % růstem na 132,8 USD
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.