Ranní komentář k 2.1.2018

02.01.2018 9:32:43

Závěrečná obchodní seance roku 2017 se nesla v duchu poklesů, kdy široký zámořský index S&P 500 ztratil 0,5 % na 2 674 bodů. Celý loňský rok byl však pro americké akcie velmi úspěšný, zmíněný index 500 nejvýznamnějších společností posílil o 19,5 %, dařilo se zejména technologickým titulům. Díky výraznému zpevnění koruny vůči dolaru však měnově nezajištěný korunový investor realizoval podstatně menší zisky.

Právě posílení koruny spojené s ukončením intervenčního režimu ČNB bylo jedním z klíčových témat loňského roku. Tuzemská monetární instituce v prvních třech měsících roku usilovně bránila hladinu 27 EUR/CZK za cenu výrazného nárůstu devizových rezerv. Na začátku dubna poté od nestandardního režimu upustila a koruna vůči euru do dnešního dne posílila na 25,56 EUR/CZK, tedy o více než 5 %.  

V rámci makrodat tohoto týdne upozorníme na report spotřebitelské inflace CPI v eurozóně naplánovaný na 4. ledna. Inflace zůstane zřejmě nadále nízká, zejména na jádrové úrovni, což obhajuje současnou stále velmi rozvolněnou politiku ECB.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Apple

  • Americký technologický gigant se omluvil za to, že u starších iPhonů úmyslně zpomaloval chod zařízení se slabšími bateriemi
  • Údajně tak chtěl zabránit výraznému zkrácení provozuschopné doby zařízení na baterii
  • Kritici však viní Apple z toho, že tak chtěl motivovat uživatele k přechodu na novější model
  • Titul odepsal v rámci poslední loňské seance 1,1 % na 169,2 USD

MĚNY

Eurodolar

  • Společné evropské měně se podařilo vůči euru zpevnit nad rezistenci okolo pásma 1,191 až 1,195 EUR/USD
  • Důvodem mohou být signály, že ECB nebude dále prodlužovat program kvantitativního uvolňování, ten by tak měl být ukončen v září letošního roku
  • ECB od ledna sníží měsíční odkupy aktiv o polovinu na 30 mld. EUR
  • Aktuálně se eurodolar obchoduje za mírného růstu na hladině 1,2 EUR/USD
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.