Ranní komentář k 2. 1. 2017

02.01.2017 9:59:44

Závěrečná obchodní seance roku 2016 se na evropských akciových trzích nesla v duchu lehkého růstu. Německý index DAX přidal necelých 0,3 % na 11 481 bodů, celý rok pak zakončil 6,8% růstem. V rámci jednotlivých segmentů si vedly nejlépe komoditní a průmyslové tituly, nedařilo se naopak telekomunikačnímu, turistickému a zdravotnickému sektoru. Podstatně horší celoroční výkonnost pak vykázal široký reprezentant evropského trhu EURO STOXX 600, který v uplynulém roce oslabil o bezmála 2 % na 361 bodů.

Zámořským akciovým indexům se naopak v závěru roku nedařilo. S&P 500 v pátek ztratil 0,46 % na 2 238 bodů, celý minulý týden pak uzavřel více než 1% poklesem. Technologický Nasdaq 100 si vedl ještě o něco hůře, když během pátečního obchodování odepsal 1,11 % na 4 863 bodů. Celkově si však v uplynulém roce americké akcie vedly výrazně lépe než ty evropské. Index DJIA zaznamenal celoroční růst o 13,4 %, širší S&P 500 pak přidal bezmála 10 %. Nejvyšší zisky byly patrné na průmyslových titulech podpořených vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, špatně si naopak vedl zdravotnický a spotřební sektor.

 

Situace okolo příštího amerického prezidenta bude velmi významným tématem na akciových trzích i v roce současném. Již 20. ledna proběhne inaugurace Trumpa, která je patrně nejzajímavější kurzotvornou událostí prvního měsíce letošního roku. Neméně důležité pak budou rovněž následující kroky v pořadí 45. prezidenta USA poté, co stane v úřadu. Další investory očekávanou lednovou událostí pak bude výsledková sezóna za čtvrtý kvartál.

 

ASIE

 

Čína

  • Poradce čínské centrální banky navrhuje stanovit cíl pro letošní růst HDP do pásma 6-7 %
  • Ve srovnání s loňskými 6,5-7 % by šlo o mírné snížení
  • V roce 2015 cílovala Čína svůj růst na 7 %
  • Pokračuje tak lehké snižování plánovaného tempa růstu
  • Nadále však platí střednědobý cíl, který je nastaven na udržení průměrného růstu HDP do roku 2020 na 6,5 %
  • Čínské HDP by tak do té doby mělo oproti roku 2010 vzrůst na dvojnásobek
  • Hlavní problémy však v současné chvíli představují vysoký dluh a křehkost finančního systému
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.