Ranní komentář k 19.9.2017

19.09.2017 9:51:02

Zámořský široký akciový index S&P 500 překonal včera opět historická maxima, kdy posílil o 0,2 % na 2 504 bodů. Podporou pro další růst byly především bankovní tituly, naopak v červeném zakončily technologie. Eurodolar pokračoval v růstu a dnes se obchoduje o 0,5 % výše opět na hladině 1,2 EUR/USD.

Investoři napjatě očekávají dnešní začátek zasedání centrální banky Spojených států Fed, klíčová bude zítřejší tisková konference guvernérky Yellenové, doplněná o projekce makroekonomických agregátů a vývoje úrokových sazeb. Otázka visí i nad tempem snižování rozvahy Fedu, která nabobtnala díky programu kvantitativního uvolňování až na 4,5 bil. USD. Zvýšení základní sazby však není na pořadu dne a mohlo by k němu dojít na prosincovém zasedání. Yellenová bude komentovat i situaci kolem nedávných hurikánů a představí odhady sníženého růsty ekonomiky kvůli vzniklým škodám.

Evropské trhy v úvodu dnešní seance kosmeticky ztrácí, kdy německý DAX odepisuje 0,1 % na 12 550 bodů. Kromě indexů sentimentu ZEW budou investoři sledovat i odpolední čísla započaté výstavby a udělených stavebních povolení v USA.

ASIE

Japonsko

  • Japonský premiér Abe podle zdrojů z vlády a vládnoucí Liberálně demokratické strany (LDP) zvažuje vypsání předčasných parlamentních voleb již za měsíc v říjnu
  • Chtěl by tak využít silnější podporu veřejného mínění a zmatek v opozici
  • Případný dobrý volební výsledek by mohl být interpretován jako zelená pro „Abenomiku“, tedy včetně agresivní monetární expanze
  • Japonský index Nikkei 225 posílil od nástupu Abeho do premiérského úřadu již o 30 %

MĚNY

GBP/USD

  • Americký dolar v létě neslábne jen vůči euru
  • Důvodem je obrat kormidla monetárních politik světových centrálních bank od expanze k neutrální politice
  • Britská libra vzrostla k dolaru o 5 % se signály BoE brzkého zvýšení základní sazby
  • BoE se obává silnější inflace, průměr jádrové inflace se za poslední rok skutečně zvýšil přibližně z 1,0 % na 2,1 %
  • Aktuálně se měnový pár obchoduje na hladině 1,354 GBP/USD
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.