Ranní komentář k 19.6.2018

19.06.2018 9:22:45

Pondělní obchodní seance navázala negativní náladou na pátek s rizikem dalšího vyhrocení obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Americké trhy otevřely se ztrátou a v průběhu dne se pokoušely pokles umazat. Široký index S&P 500 zaznamenal ztrátu ve výši dvou desetin procent a uzavřel na 2 773. Naopak pokles eliminoval technologický index Nasdaq 100 a skončil den na zelené nule na hodnotě předchozí obchodní seance 7 747 bodů. Index volatility VIX připsal 2,75 % a uzavřel na 12,31.

Včerejší den se nejlépe dařilo energetickému sektoru (+1,12 %). Naopak ztrácely telekomunikace (-1,97 %), spotřební zboží (-1,48 %) a zdravotnictví (-1 %). Americký prezident Donald Trump pokračoval ve stupňování napětí a předeslal, že uvalí další cla ve výši 10 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Trump zdůvodnil své rozhodnutí jako odpověď na nepřijatelnou čínskou politiku. Minulý týden prohlásil, že cla jsou odvetou za postup Číny v oblasti duševního vlastnictví a chce zabránit nespravedlivému přesunu amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny. Důležitým bodem cel je podle Trumpa ochrana pracovních míst.  

 

Evropské trhy otevřely se ztrátou a svůj pokles prohlubovaly. Německý index DAX zaznamenal ztrátu 1,36 % a uzavřel na 12 834 bodech. Dnes pre-market naznačuje pohyb -1,3 %.

 

KOMODITY

Ropa

  • Členové OPEC budou jednat na schůzce ve Vídni 22. a 23. června o možném zvýšení těžby
  • Mělo by dojít k nárůstu denní produkce o 300 až 600 tisíc barelů ropy denně

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Volkswagen

  • Byl zatčen generální ředitel společnosti Audi Rupert Stadler v souvislosti s aférou dieselgate
  • Audi jmenuje přechodného generálního ředitele, prozatím jím bude předseda představenstva Bram Schot
  • Akcie Volkswagen -3,08 %

 

Biogen

  • Firma zveřejnila slabé výsledky testů léčiva na vzácné dětské svalové onemocnění
  • Akcie dostala 3 doporučení držet s nižší cílovou cenou
  • Akcie zaznamenala pokles -5,22 %

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.