Ranní komentář k 18.6.2018

18.06.2018 9:04:17

Páteční obchodní seance byla poznamenána potvrzením cel od Spojených států vůči čínskému zboží ve výši 50 mld. USD. Americké trhy z obav následků obchodních válek zakončily v červených číslech. Široký index S&P 500 odepsal jednu desetinu procenta a uzavřel na hodnotě 2 780 bodů. Se ztrátou dvou desetin procent uzavřel i technologický index Nasdaq 100 na hodnotě 7 746. Co se týče indexu volatility VIX, tak ten také poklesl a dostal se pod hodnotu 12,00 a ztratil 1,16 %.

Kromě zpráv o uvalení cel, které měly zásadní vliv na červená čísla, byla na trzích patrná zvýšená volatilita s objemem obchodů o více než polovinu vyšší, než bývá běžné. Důvodem byl takzvaný quadruple-witching day, kdy se rolují futures a opce na akcie a indexy. Největší ztráty byly patrné v technologickém a průmyslovém sektoru. Pod tlak se také dostala energetika kvůli poklesu cen ropy. Důvodem jsou názorové spory mezi zeměmi OPEC kvůli limitům těžby. Rusko a Saúdská Arábie tlačí na zvyšování limitů, naopak země jako Írán, Irák a Venezuela upřednostňuje současný stav. Schůzka zemí OPEC proběhne tento pátek a nejpravděpodobnějším scénářem je, že dojde ke zvýšení těžby.  

 

Evropské trhy odepisovaly zisky z předchozího dne. Německý index DAX zaznamenal ztrátu 0,74 % a uzavřel na 13 010 bodech. Dnes pre-market naznačuje pohyb -0,4 % v reakci na asijské trhy.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Harley-Davidson

  • Během května se měly výrazně zvýšit prodeje dle zpráv analytické společnosti KeyBanc Capital
  • Čísla za červen vypadají také solidně
  • Růst prodejů způsoben zvýšením poptávky ze strany evropských spotřebitelů
  • Obávají se zavedení cel na motorky
  • Akcie vzrostly o +3 %
  • Od začátku června připsaly již 12 %

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.