Ranní komentář k 18.2.2016

18.02.2016 8:53:54

Včerejší obchodování navázalo na pozitivní sentiment předcházejících dní, kdy trhy částečně korigovaly poklesy z prvních týdnů letošního roku. Na růstový trend přicházející ze starého kontinentu, kde index EuroStoxx 50 připsal 2,7 % a vzrostl tak na 2 898 bodů, navázal nejsledovanější americký index S&P 500 růstem o 1,7 % na 1 927 bodů, technologický Nasdaq Composite posílil o 2,2 % na 4 534 bodů.

Na posledním zasedání měnového výboru Fedu centrální bankéři vyjádřili svou obavu z poklesu akciových trhů, zpomalení čínské ekonomiky a snížení inflačních očekávání. Dle jejich slov má pokles akciových trhů stejný ekonomický dopad jako utahování měnové politiky. Opět tak naznačili pravděpodobné umírněnější tempo zvyšování úrokových sazeb. Tyto informace vychází ze včera zveřejněného zápisu z lednové schůzky bankéřů americké centrální banky.

Investoři budou dnes bedlivě sledovat makrodata přicházející z USA, konkrétně zprávy z amerického trhu práce (žádosti o podporu v nezaměstnanosti) v 14:30 a předstihové ukazatele v 16:00. Své výsledky před otevřením americké burzy představí největší zámořský maloobchodní řetězec Wal-Mart, po ukončení obchodování na zámořském trhu pak například dodavatel automobilových komponent společnost Valeo.

USA

Bullard (prezident St. Louis Fed)

  • Považuje za nemoudré pokračovat v normalizaci měnové politiky v období klesajících inflačního očekávání
  • Riziko vzniku cenových bublin dnes, dle jeho slov, není významným tématem
  • Jasná indikace jeho odporu vůči dalším měnovým restrikcím


KOMODITY

Ropa

  • Irán vyjádřil svou podporu návrhu Saúdské Arábie na zastavení růstu těžby černého zlata
  • Žádné konkrétní návrhy však tamní ministr pro ropný průmysl nepřinesl
  • Agentura S&P v návaznosti na vývoj cen ropy snížila kreditní rating Saúdské Arábii, Ománu, Bahrajnu a Kazachstánu
  • Venezuela v rámci podpory exportu devalvovala svoji měnu o 37 % a po více než dvaceti letech zvýšila cenu pohonných hmot pro běžné spotřebitele na čerpacích stanicích


KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Nestlé

  • Největší potravinový koncern na světě reportoval růst tržeb za rok 2015 o 4,2 %, v souladu s odhady
  • Nejpomalejší růst za posledních 6 let je způsoben zejména zpomalením poptávky na asijském trhu, podobný růst očekává společnost i pro rok 2016
  • Titul v prvních minutách obchodování ztrácí 4,4 % na 70,9 CHF

Kompletní komentář ke stažení naleznete ZDE ZDE (498,34 KB)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.