Ranní komentář k 17.8.2017

17.08.2017 9:36:26

Včerejší obchodní seance na evropských burzách probíhala v optimistickém duchu. Důvodem byl solidní report HDP eurozóny, která jako celek ve druhém čtvrtletí rostla 2,2% tempem a předčila tak mírně konsensuální odhad. Tuzemská ekonomika akcelerovala dokonce ve stejném období o 4,5 %, což společně s nízkou nezaměstnaností indikuje její nejlepší kondici od předkrizového období v minulém desetiletí. Německý DAX uzavřel o 0,7 % výše na 12 264 bodech, zatímco širší EURO STOXX 50 posílil relativně shodně na 3 485 bodů.

Akciové trhy v USA zaznamenaly kosmetické nárůsty, důvodem je uklidnění situace kolem Severní Koreje a velmi dobrá k závěru se chýlící výsledková sezóna. V jejím rámci reportovalo již více než 90 % společností z indexu S&P 500, kterým se v průměru podařilo navýšit meziročně tržby o 5,4 % a čisté zisky dokonce o 9,3 %. Prezident Trump oznámil rozpuštění Rady ekonomických poradců, ve které měli silné slovo představitelé předních zámořských korporací. To zvyšuje pochybnosti ohledně implementace pro trhy příznivých ekonomických reforem.

V rámci dneška budou investoři sledovat report spotřebitelské inflace v eurozóně naplánovaný na 11:00 SEČ. Jako každý čtvrtek i dnes odpoledne budou zveřejněna konkrétní čísla týkající se stavu trhu práce v USA, krátce poté přijdou na řadu data průmyslové produkce za červenec. Z významných korporací bude své hospodářské výsledky reportovat například řetězec obchodních domů Wal-Mart.

USA

Fed

  • Ve včera zveřejněném zápisu z posledního zasedání guvernérů Fedu se objevily obavy několika z nich týkající se přetrvávající nízké inflace
  • Nemusí se tak jednat pouze o krátkodobý přechodný jev
  • To by mohlo znamenat pomalejší zvyšování základní sazby a umírněnější tempo redukce bilance Fedu
  • Dle měnového trhu je nyní pravděpodobnost utažení monetární politiky na prosincovém zasedání nastavena na 33-40 %
  • Eurodolar na zprávu reagoval posílením a aktuálně se kótuje na úrovni 1,176 EUR/USD

KOMODITY

Ropa

  • Zásoby černého zlata v zámořských skladech poklesly v minulém týdnu více, než se očekávalo
  • Roste ovšem denní produkce v USA, která dosahuje cirka 9,5 mil. barelů denně
  • Americká lehká ropa WTI reagovala poklesem o 2,4 % a aktuálně se obchoduje za 46,8 USD/barel
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.