Ranní komentář k 17. 1. 2017

17.01.2017 9:39:50

Obavy investorů z tzv. tvrdého brexitu, který by, dle některých britských médií, mohla signalizovat ministerská předsedkyně Velké Británie Mayová ve svém dnešním projevu, se opět staly jedním z hlavních témat na akciových trzích. Tvrdá varianta brexitu by přitom znamenala ztrátu přístupu Velké Británie na jednotný evropský trh. Země by naopak získala opět plnou kontrolu nad svými hranicemi, což byl jeden z nejvýznamnějších argumentů pro opuštění osmadvacítky před červnovým referendem. Nervozitu ohledně britského exitu z evropského bloku pak podpořilo rovněž prohlášení příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle jehož názoru by mohlo následovat vystoupení dalších zemí z Evropské unie.

Německý index DAX tak včera odepsal 0,64 % na 11 554 bodů, geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 pak ztratil bezmála 1 % na 3 294 bodů. Britský FTSE 100 naproti tomu poklesl pouze o 0,2 %, na čemž se výrazně podílely zejména akcie exportně orientovaných společností, které byly podpořeny propadem britské libry a zmírnily tak celkové ztráty nejvýznamnějšího britského akciového indexu. GBP se včera vůči americkému dolaru dostala až na hranici 1,2 GBP/USD, což představuje nejnižší hodnotu od roku 1985.

 

Zámořské burzovní parkety naopak díky včerejšímu americkému státnímu svátku Martina Luthera Kinga byly uzavřeny a tamní indexy tak zůstávají na pátečních úrovních.

 

Dnešní den bude co do počtu reportovaných makrodat o něco bohatší než včerejší obchodní seance. Krátce před polednem přijdou konkrétní čísla týkající se německého indexu ZEW. Stejná data pak budou reportována i v rámci zemí eurozóny. V zámoří pak bude odpoledne publikován index Empire Manufacturing.

 

KOMODITY

 

Ropa

  • Dle Saudské Arábie dojde k vyrovnání nabídky a poptávky po ropě do června letošního roku
  • Přestože se na první pohled jedná o příznivou zprávu, tyto informace rovněž indikují, že po zmíněném termínu už nebude potřeba těžebních omezení, na nichž se členské státy OPEC dohodly společně s některými dalšími významnými těžaři černého zlata v loňském listopadu
  • Ceny ropy na tyto zprávy výrazněji nereagovaly
  • Americká lehká ropa WTI v současné chvíli roste o 0,21 % na 52,48 USD/barel, severomořský Brent naopak ztrácí 0,23 % na 55,7 USD/barel.
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.