Ranní komentář k 15.8.2017

15.08.2017 9:33:14

Uklidňující se geopolitické napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy působí příznivě na finanční trhy. Investoři i politici si uvědomují, že případný ozbrojený konflikt by nikomu neprospěl. Situaci pomohlo usměrnit setkání významného amerického generála Dunforda s prezidentem Jižní Koreje, příznivě zapůsobily i komentáře dvou vysoce postavených zámořských úředníků o tom, že bezprostřední vojenský střet či dokonce použití jaderných zbraní není na pořadu dne. Německý DAX tak včera zakončil o 1,3 % výše na 12 165 bodech, zatímco širší EURO STOXX 50 připsal relativně shodně na 3 451 bodů.

Zámořské trhy navázaly na evropské korekce předchozích ztrát, přičemž populární index S&P 500 posílil o 1 % na 2 466 bodů. Výrazné zklidnění investorů potvrzuje i pokles implikované volatility, konkrétně index VIX se dnes ráno nachází na 12,3 bodech, přičemž zlato maže předchozí zisky a obchoduje se na hladině 1 275 USD/unce. Zlato tak sestupuje ze svých maxim, nejvyšších úrovní od loňských prezidentských voleb v USA. Důvodem takových cen blyštivého kovu bylo kromě geopolitiky i oslabení amerického dolaru vůči společné evropské měně.

Z dnes reportovaných makrodat upozorníme na zveřejnění maloobchodních tržeb v USA za červenec naplánované na 14:30 SEČ. Ve stejný čas budou oznámena i čísla ekonomické a průmyslové aktivity za srpen.

EVROPA

Německo

  • Ekonomika nejsilnější země eurozóny vykázala ve druhém čtvrtletí meziroční nárůst o 2,1 %, což je o 0,2 procentního bodu vyšší hodnota než očekával tržní konsensus
  • Mezikvartálně vzrostlo německé HDP o 0,6 %, zejména díky solidní domácí poptávce
  • Eurodolar na tento report výrazněji nereagoval a v této chvíli se nachází na úrovni 1,174 EUR/USD

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Home Depot

  • Dnes svá kvartální čísla představí zámořský řetězec hobby marketů Home Depot
  • Firma zatím stabilně potvrzuje růstový potenciál
  • Rizikem pro podnikání společnosti je nepříznivý dopad růstu úrokových sazeb na aktivitu trhu domů, tento efekt se ale zatím nenaplňuje
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.