Ranní komentář k 15.3.2018

15.03.2018 9:29:25

Akciové trhy ve Spojených státech poklesly v průběhu včerejšího obchodování potřetí v řadě, index S&P 500 zakončil o 0,6 % níže na 2 750 bodech. Negativní překvapení přinesly maloobchodní tržby, ty za únor meziměsíčně poklesly o 0,1 %, zatímco trh očekával nárůst o 0,3 %.

Objevují se tak obavy z ochabující spotřebitelské poptávky. Maloobchodní data však mohou ovlivnit kroky Fedu, který by mohl v návaznosti na slabší spotřebitelskou poptávku utahovat monetární politiku pomaleji. Dnešek bude na další makrodata poměrně skoupý, za zmínku stojí tradiční report z trhu práce USA, konkrétně žádosti o podporu v nezaměstnanosti v 13:30 SEČ.

Tuzemské maloobchodní tržby za leden zklamaly, kdy meziroční nárůst o 5,7 % zaostal za očekáváním 6,3 %. Koruna na report nijak výrazněji nereagovala a obchoduje se na hladině 25,43 EUR/CZK.

USA

Technologie

  • Od začátku roku se výrazně daří technologiím
  • Technologický subindex v rámci S&P 500 od začátku roku posílil o více než 10 % (S&P 500 přitom o necelá 3%)
  • Index FAANG, obsahující pětici technologických blue-chips, připsal za letošek dokonce již 23 %
  • Kromě obecné preference cyklických titulů hraje roli i výrazný růst zisků technologických firem

KOMODITY

Ropa

  • Včerejší report zásob přinesl překvapivý nárůst skladových stavů ropy, konkrétně o 5 mil. barelů oproti očekávanému nárůstu o 2,4 mil. barelů
  • Naopak zásoby benzínu překvapivě poklesly o 6,3 mil. barelů oproti predikovanému poklesu o pouhých 0,6 mil. barelů
  • Ropa WTI v reakci krátkodobě propadla až téměř k hladině 60 USD/barel, následně ztráty korigovala a aktuálně se obchoduje za 61,1 USD/barel
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.