Ranní komentář k 15. 3. 2017

15.03.2017 9:31:10

Evropské akciové trhy zakončily včerejší obchodní seanci v červených číslech. Německý index DAX uzavřel na červené nule na 11 988 bodech, široký reprezentant evropského trhu EURO STOXX 600 pak odepsal lehce přes 0,3 % na 373 bodů. Na tomto vývoji se výrazně podepsal zejména energetický segment, který nepříznivě zareagoval na pokles cen ropy poté, co organizace OPEC uveřejnila svou měsíční zprávu, v níž došlo ke zvýšení očekávaného výstupu ze strany nečlenských států. Negativně zapůsobilo také navýšení ropné produkce Saudskou Arábií, která se v únoru dostala opět nad hranici 10 mil. barelů za den. Za mírně pesimistickou náladou investorů pak stojí rovněž parlamentní volby v Nizozemsku, které proběhnou dnes, a blížící se zahájení procesu vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Mírné poklesy evropských akciových indexů se přenesly rovněž do zámoří. S&P 500 tak včera ztratil 0,34 % na 2 365 bodů, technologický Nasdaq 100 i DJIA odepsaly shodně 0,2 % na 5 382 bodů, respektive na 20 837 bodů. Kromě energetických titulů se výrazněji nedařilo rovněž akciím leteckých společností, za jejichž poklesem stojí silná sněhová bouře, která ochromila východní pobřeží Spojených států a v důsledku níž muselo být zrušeno zhruba 6 tisíc letů.

 

V rámci dnešního makrokalendáře dojde například k reportu americké spotřebitelské inflace za únor, maloobchodních tržeb či indexu Empire Manufacturing. Nejvýznamnější událostí však bude výstup ze zasedání americké centrální banky, která pravděpodobně navýší úrokové sazby, a následná konference guvernérky Fed Janet Yellenové.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Volkswagen

  • Německá automobilka v loňském roce dodala na trhy 10,3 mil. automobilů
  • Management společnosti rovněž uvedl, že se podařilo vyrovnat s náklady na skandál s falšováním testů emisí
  • Cílem pro letošní rok je pak další zlepšení výsledků hospodaření

 

Unipetrol

  • Společnosti Unipetrol očekává pokles provozního zisku za roky 2017 a 2018 na 19,7 mld. CZK oproti 22,9 mld. CZK, kterých dosáhla celkově v letech 2015 a 2016
  • Provozní zisk v předchozích dvou letech nicméně byl, dle vedení společnosti, mimořádně vysoký
  • Přes očekávaný pokles by tak měla zůstat finanční pozice firmy stabilní a dividenda by měla růst
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.