Ranní komentář k 14.9.2017

14.09.2017 9:27:17

Široký index S&P 500 včera uzavřel na nových historických maximech, kdy se za kosmetického růstu vyšplhal až k úrovni 2 498 bodů. Eurodolar oslabil pod 1,19 EUR/USD poté, co vzrostla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu, která je nyní pro prosincové zasedání nastavena na přibližně 40 %. Opět se začíná hovořit o daňové reformě, která by měla být schválena v příštím roce.

Evropské trhy dnes otevírají mírně do záporu, důvodem je vybírání zisků po předchozích poměrně silných nárůstech hlavních indexů starého kontinentu. Německý DAX v úvodních minutách obchodování ztrácí 0,2 % na 12 530 bodů.  Dnes reportovaná makrodata čínských maloobchodních tržeb za srpen mírně zklamala, statistiky hovoří o meziročním růstu o 10,1 %, přičemž predikce byly nastaveny na jejich posílení o 10,5 %. Pod odhady byla reportována i průmyslová produkce, která sílila 6% tempem. Zpomalení růstu je dáno zejména snahou vlády utlumit expanzi úvěrů a snížit nadbytečné produkční kapacity.

Dnes bude v 14:30 SEČ zveřejněn report spotřebitelské inflace v USA, která v posledních měsících znatelně zpomaluje. Konsensus očekává růst cenové hladiny o 1,8 %, ještě v prvním čtvrtletí přitom inflace dosahovala přibližně 2,5% tempa růstu. Cíl Fedu je přitom nastaven na 2 %. Další zasedání měnového výboru FOMC je naplánováno už na 19-20. září, v jeho rámci však úpravu základní sazby očekávat nelze. Důležitější budou indicie guvernérky Yellenové ohledně postoje Fedu k ekonomické situaci a rétorika týkající se zvyšování sazeb v budoucnu.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

IPO Saudi Aramco

  • Plánované IPO saudskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco se pravděpodobně odloží
  • Původně firma měla jít na burzu už v roce 2018, teď Saúdská Arábie vytváří plán na posunutí primární emise do roku 2019
  • Na burzu by mělo jít podle očekávání pouze 5 % firmy
  • Hodnota vlastního kapitálu společnosti by měla dosahovat 2 bil. USD
  • Pro srovnání největší veřejně obchodovaná společnost v USA Apple dosahuje tržní kapitalizace 830 mld. USD
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.