Ranní komentář k 14.12.2017

14.12.2017 9:17:38

Americká centrální banka podle očekávání zvýšila základní sazbu o 0,25 % do pásma 1,25 % - 1,50 %, instituce navíc navýšila svůj výhled růstu ekonomiky Spojených států pro rok 2018. Bez ohledu na to bylo potvrzeno dříve indikované trojí navýšení základní sazby v příštím roce, vždy o standardních 0,25 procentního bodu. Inflace by nadále měla být spíše mírná, tempo posilování pracovního trhu by mělo mírně zpomalit.

Sazby by měly postupně podle odhadů v příštích letech růst, přičemž ke kulminaci by mělo dojít v roce 2020, kdy by základní sazba měla dosahovat 3 %. Na pětiletém horizontu by inflace neměla nijak ustřelovat od cíle Fedu a bude se držet mírně pod 2% hranicí. Příznivě se vyvíjí jednání ohledně daňové reformy, obě komory Kongresu se podle všeho dohodly na hlavních obrysech legislativy, schvalovací proces bude v příštích dnech pokračovat.

Na dnešním zasedání bankéřů ECB změny nastavení sazeb očekávat nelze, guvernéři by však měli přijít s informacemi ohledně procesu tzv. taperingu, tedy ukončování programu kvantitativního uvolňování. Důležitý bude i jejich výhled ohledně vývoje evropské ekonomiky v příštím roce. V 13:45 SEČ proběhne vyhlášení sazeb, zanedlouho poté následuje tisková konference prezidenta Draghiho.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

O2 CR

  • Management potvrdil záměr pokračovat v odkupu vlastních akcií
  • První dvouleté období programu před několika dny skončilo, obnovený buyback bude trvat maximálně 2 roky
  • O2 odkoupí až 2,75% podíl akcií, tedy stejný objem, jako z trhu stáhlo v posledních dvou letech
  • Aktuálně se titul obchoduje za 275 CZK

Gemalto

  • Společnost odmítla nabídku firmy Atos na převzetí za cenu 46 EUR za akcii
  • Atos následně dnes v noci zájem ucházet se o Gemalto za tuto cenu potvrdil, jednání tak zřejmě pokračují
  • Akcie od oznámení této informace posílila o 37,5 % na 47 EUR
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.