Ranní komentář k 13. 9. 2016

13.09.2016 9:31:15

Evropské akciové trhy vstoupily do nového obchodního týdne poklesy, a rozšířily tak předchozí ztráty. Německý index DAX zakončil včerejší den mírně pod důležitou psychologickou hranicí 10 500 bodů při 1,34% ztrátě. Širší EURO STOXX 50 si pak vedl velmi obdobně, když odepsal 1,32 % na 3 012 bodů.

Svědky naprosto opačného vývoje jsme naproti tomu byli v zámoří. Na tamní burzovní parkety se po nervozitě způsobené obavami o brzké utažení měnových politik nejvýznamnějších centrálních bank opět vrátil optimismus. Výraznou měrou k tomu přispěl zejména proslov americké centrální bankéřky Brainardové. Ta, přestože připustila, že se zámořská ekonomika blíží ke svému potenciálu, vidí zvyšování úrokových sazeb v nejbližší době zatím jako předčasné. Po jejích slovech klesla pravděpodobnost monetární restrikce na zářijovém zasedání zámořské měnové autority z 30 % na 22 %. Opačným směrem pak zamířily americké akciové indexy, které korigovaly ztráty ze závěru minulého týdne. Nejvýznamnější z nich, S&P 500, připsal 1,47 % na 2 159 bodů. Ještě lépe si vedl technologický Nasdaq 100, který zaznamenal růst o bezmála 1,8 % na 4 764 bodů.

V rámci makrokalendáře nás dnes čeká na data méně bohatá obchodní seance. Hodinu před polednem dojde pouze k reportu indexu ZEW.

 

ASIE

 

Čína

  • Dnes reportovaná čínská makrodata investory pozitivně překvapila
  • Tamní průmyslová produkce se v srpnu meziročně zvýšila o 6,3 %, díky čemuž došlo k překonání analytického konsensu nastaveného na 6,2% růst
  • Maloobchodní tržby pak v minulém měsíci vzrostly o 10,6 % oproti predikovaným 10,2 %
  • Tržní očekávání překonalo rovněž i tempo růstu investic
  • Příznivá makrodata indikují stabilizaci čínské ekonomiky
  • Možným problematickým segmentem však je dál trh nemovitostí, na který se nyní zaměří centrální banka a vláda, a to ve snaze zabránit vzniku cenové bubliny na tomto trhu

 

Akciové indexy

  • Pozitivní nálada se z amerických burz na ty asijské nepřenesla
  • Index MSCI Asia Pacific tak za poslední dva dny zaznamenal 3% ztrátu
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.