Ranní komentář k 13. 2. 2017

13.02.2017 9:34:20

V závěru uplynulého týdne akciovými trhy hýbal opět především nový americký prezident. Donald Trump v pátek avizoval, že v průběhu následujících dvou až tří týdnů představí daňovou reformu. Ta by měla snížit daňové zatížení americké střední třídě a zvýšit motivací amerických společností k tomu, aby své zisky danily ve Spojených státech.

Zámořské akciové indexy podpořené slovy Trumpa tak v pátek zamířily vzhůru a opět mírně vylepšily svá historická maxima. Nejvýznamnější z nich, S&P 500, připsal necelých 0,4 % na 2 316 bodů, technologický Nasdaq 100 pak přidal 0,3 % na 5 226 bodů a DJIA vzrostl o téměř 0,5 % na 20 269 bodů. V rámci jednotlivých segmentů se dařilo zejména průmyslu, základním materiálům a energetice.

 

V dnešním týdnu se mimo případných dalších výroků amerického prezidenta budou investoři soustředit rovněž na dění kolem americké centrální banky. Guvernérka Fed Janet Yellenová absolvuje slyšení před Kongresem, které začne zítra a pokračovat bude i ve středu. Z tohoto pohledu bude zajímavá především případná indikace utažení měnové politiky na příštím zasedání Fed, které proběhne v březnu. Dle aktuálně platného tržního očekávání dojde k navýšení amerických úrokových sazeb v tomto termínů s pravděpodobností 30 %.

 

EVROPA

 

Německo

  • Během uplynulého víkendu došlo ke zvolení nového německého prezidenta
  • Tím se stal bývalý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier
  • Ve funkci nahradí Joachima Gaucka, který na post odmítl znovu kandidovat
  • Steinmeier zvítězil poměrně přesvědčivým výsledkem, když od Spolkového shromáždění získal celkem 931 hlasů z celkových možných 1239
  • Nově zvoleného německého prezidenta, který je známý jako zastánce kritického postoje vůči Donaldu Trumpovi, vybrala jako kandidáta kancléřka Merkelová
  • Funkce je však spíše ceremoniální, moc v Německu drží v rukou právě kancléř
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.