Ranní komentář k 13. 12. 2016

13.12.2016 9:53:46

Úvodní obchodní seance nového týdne se na burzovních parketech nesla v poklidném duchu. Kurzy akciových indexů tak nezaznamenaly výraznější změny. Německý index DAX ztratil kosmetických 0,12 % na 11 190 bodů, širší EURO STOXX 50 naopak zakončil na zelené nule na 3 199 bodech. Klidný vývoj obchodování se ze starého kontinentu přenesl odpoledne rovněž do zámoří. S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 256 bodů, technologický Nasdaq 100 pak poklesl o 0,44 % na 4 874 bodů.

Významné zprávy včera přišly zejména z Apeninského poloostrova, kde v noci došlo ke zformování nové italské vlády. Tu povede bývalý ministr zahraničních věcí Gentiloni, přičemž většina předchozích ministrů na svých postech zůstane. Jedná se zejména o klíčové rezorty, jako jsou finance, průmysl, obrana, zdravotnictví či spravedlnost. Díky tomu bude zachována kontinuita s předchozí vládou. Hlasování o důvěře sestavené vlády pak proběhne ještě v tomto týdnu, a to v obou komorách parlamentu. Hlavním úkolem nového kabinetu bude připravení volebního zákona a dovedení země k předčasným volbám, které by se měly odehrát v červnu příštího roku. Díky absenci výraznějších politických turbulencí připsal od chvíle konání referenda italský akciový index FTSE MIB již téměř 8 %, přičemž výrazně se dařilo především finančnímu sektoru a exportérům.

 

Dnes nás čeká zahájení dlouho očekávaného dvoudenního zasedání americké centrální banky. Jeho výstup bude veřejnosti znám zítra od 20:00 s následnou konferencí guvernérky Fed Yellenové. Aktuálně platná tržní očekávání počítají s navýšením úrokových sazeb o jednu čtvrtinu procentního bodu. Důležitější však budou jakékoliv další náznaky týkající se budoucího vývoje zámořské měnové politiky. Prozatím je očekáváno pouze dvojí navýšení úrokových sazeb v příštím roce. Zajímavá bude také reakce Yellenové na kritiku ohledně údajné nečinnosti Fed ze strany Donalda Trumpa.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

UniCredit

 • Italská banka emituje nové akcie v celkovém objemu 13 mld. EUR
 • Dojde rovněž k odprodeji nesplácených úvěrů a proběhne redukce nákladů
 • Banka prodala investiční fondy Pioneer investiční společnosti Amundi
 • Propuštěno bude 6,5 tis. zaměstnanců, což představuje 5 % celkové pracovní síly
 • Cílem UniCredit je dosažení čistého zisku ve výši 4,7 mld. v roce 2019 oproti nynějším 1,7 mld. EUR
 • Zároveň by se měl navýšit ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 ze stávajících 10,8 % na 12,5 %
 • Titul reaguje růstem o 1,8 % na 2,47 EUR

 

Boeing

 • Zámořský výrobce letadel zpomalí produkci svého největšího modelu 777
 • Oproti dosavadním osmi vyrobeným letadlům tohoto typu za jeden měsíc, společnost sníží výrobu na 5 za měsíc
 • Za tímto krokem stojí slabá poptávka po tomto druhém nejvýznamnějším modelu firmy
 • Na druhou stranu management představil štědřejší dividendu a titul tak ve včerejší poobchodní fázi připsal 1,5 %
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.