Ranní komentář k 12.9.2017

12.09.2017 9:45:54

V průběhu včerejšího obchodování převládl optimismus investorů, způsobený zklidněním geopolitického napětí. Důvodem je neprovedení dalších testů balistických raket a schválení sankcí vůči KLDR na půdě OSN. Potvrzená jednota v rámci mezinárodního společenství je silně pozitivním signálem, globálnější ozbrojený konflikt je tak velice nepravděpodobný.

Katalyzátorem optimismu jsou i nižší než očekávané škody způsobené hurikánem Irma. Investoři se opět přiklonili k rizikovým aktivům a posunuli index S&P 500 na těsný dostřel historických maxim, konkrétně přidal 1,1 % na 2 488 bodů. Naopak výnos do splatnosti desetiletého dluhopisu USA vzrostl o 8 bazických bodů na 2,13 %. Nejlépe se dařilo finančnímu sektoru, který jako celek posílil o 1,7 %. Důvodem jsou zejména pojišťovny, jejichž výsledky nebudou až tak výrazně negativně zasaženy výplatou škod po běsnění hurikánu na Floridě.

Německý DAX v průběhu včerejška přidal 1,4 % a v růstovém trendu pokračuje i dnes, konkrétně zpevňuje o 0,4 % na 12 520 bodů. Evropské tituly těžily ze slábnoucího eura, které včera vůči dolaru ztratilo 0,7 %. Nyní se nejobchodovanější měnový pár nachází na úrovni 1,197 EUR/USD.

Z důležitých makrodat naplánovaných na tento týden upozorníme na zítřejší report zaměstnanosti v eurozóně a čtvrteční data o vývoji inflace ve Spojených státech, která bedlivě sleduje Fed v rámci svého rozhodování o monetární politice.

ČÍNA

Renminbi

  • Čínská měna oslabila vůči dolaru od včerejšího rána o 0,6 % na 6,533 USD/CNY
  • Renminbi se však nachází stále poblíž mnohaměsíčních maxim vůči USD
  • Důvodem jeho aktuálního oslabení je rozšíření povoleného oscilačního pásma kurzu tamní centrální bankou na 2 %
  • Devizové rezervy Číny rostou již sedmý měsíc v řadě a dosahují úrovně 3,1 bil. USD

KOMODITY

Ropa

  • Americká lehká ropa WTI včera posílila o 1,2 % a dnes stagnuje na hladině 48 USD/barel
  • Včerejší nárůst je způsoben obnovou rafinérií odstavených po řádění hurikánu Harvey a nižšími než očekávanými škodami hurikánu Irma
  • Podporu pro ropu přinesla rovněž Saúdská Arábie, která je dle vyjádření jejích představitelů otevřená dalšímu prodloužení dohody o omezení těžby
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.