Ranní komentář k 12.10.2017

12.10.2017 9:33:29

Investory bedlivě sledovaný zámořský index S&P 500 včera připsal 0,2 % na 2 555 bodů a nadále se drží na historických maximech. Donald Trump komentoval chystanou daňovou reformu slovy, že přispěje ke zjednodušení celého systému a přinese značné úspory pro byznys. Kritici návrhu poukazují však zejména na fakt, že by mohla utrpět zejména střední třída na úkor bohatých. Akcie reagovaly pozitivně na holubičí rétoriku Fedu, dařilo se zejména na sazby citlivým oborům jako jsou nemovitosti a utility.

Představitelé Fedu vnímají současnou nižší inflaci jako trvalejší jev, což by mohlo zpomalit proces zvyšování sazeb a snižování bilance centrální instituce. Nejistotu přináší i na začátku února končící mandát guvernérky Yellenové, která bude zřejmě nahrazena novým guvernérem. Nyní odhaduje peněžní trh pravděpodobnost zvýšení sazeb v prosinci na 76 %. Na rétoriku Fedu reaguje eurodolar posílením na hladinu 1,187 EUR/USD, k silnějšímu euru přispívá i deeskalace napětí ve Španělsku.

Evropské trhy dnes v úvodu obchodování přešlapují na místě, německý DAX stagnuje na 12 973 bodech. Z dnešních makrodat upozorníme na dopolední report průmyslové produkce v eurozóně, odpoledne přijdou na řadu tradiční žádosti o podporu v nezaměstnanosti. V rámci začínající výsledkové sezóny budou investoři sledovat, jak se dařilo zámořským bankám JPMorgan Chase a Citigroup.

KOMODITY

Ropa

  • Americká lehká ropa WTI klesá o 0,7 % na 50,9 USD/barel
  • Jedná se o první pokles od minulého čtvrtka – od té doby zpevnila ropa o 3 %
  • Předchozímu růstu pomohlo setkání Putina se saudským králem
  • Oba prosazují prodloužení dohody o omezení těžby nejméně do konce roku 2018
  • Dnes dojde ke zveřejnění zásob v zámořských skladech, očekává se jejich pokles o 1,7 mil. barelů
  • Vzhledem k vyšším cenám ropy může nižší pokles zásob vyvolat tlak na cenu
  • Čisté pozice spekulativních investorů mírně klesají, stále jsou však na poměrně vysokých úrovních
  • Ropa se nachází asi 1 % pod úrovní před prodloužením dohody o omezení těžby, 20 % nad červnovými minimy
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.