Ranní komentář k 11.9.2017

11.09.2017 9:45:51

Úvod začínajícího týdne se na burzách starého kontinentu nese ve znamení růstu. Důvodem je mírná deeskalace geopolitického rizika a nižší než očekávané škody způsobené hurikánem Irma. Čínští představitelé se nechali slyšet, že podpoří tvrdší sankce vůči Severní Koreji, odmítají však návrhy prosazované USA. Německý DAX tak v úvodu dnešní seance přidává 0,7 % na 12 390 bodů, zatímco eurodolar mírně slábne zpět na hladinu 1,2 EUR/USD.

Zámořské trhy v pátek mírně ztrácely, konkrétně široký index S&P 500 odepsal 0,2 % na 2 461 bodů, zatímco technologický Nasdaq 100 ztratil dokonce 0,9 % na 5 913 bodů. Výrazným více než 3% propadem reagovala v pátek na blížící se hurikán americká lehká ropa WTI, kdy investoři očekávali nižší poptávku ze strany rafinérií po černém zlatu v důsledku jejich možné odstávky. Dnes se ceny ropy odráží výše a sílí o 0,8 % na 47,8 USD/barel v reakci na nižší než očekávané škody způsobené hurikánem Irma, které byly dříve predikovány až ve výši 200 mld. USD.

Tento čtvrtek bude zveřejněna srpnová spotřebitelská inflace v USA, v jejímž rámci je očekáván meziroční nárůst cen o 1,8 %. V pátek potom z důležitých makrodat přijdou na řadu maloobchodní tržby či sentiment spotřebitelů podle Michiganské univerzity.

ČR

Inflace - CPI

  • Index spotřebitelských cen v tuzemsku vzrostl meziročně za srpen o 2,5 %, očekával se přitom růst ještě o 0,1 procentního bodu vyšší
  • Na meziměsíční bázi potom ceny poklesly o 0,1 %
  • Koruna reagovala na data pouze kosmetickým oslabením a nyní se obchoduje na úrovni 26,1 EUR/CZK

KOMODITY

Ropa

  • Od červencového dna posílila ropa o téměř 13 %
  • Od dohody na prodloužení restrikcí produkce ze strany kartelu OPEC však poklesla o cirka 8 %
  • Klíčová komodita se tak nachází již více než rok v poměrně úzkém pásmu 40-55 USD/barel
  • Důvodem absence dalšího růstu jsou poměrně flexibilní břidliční těžaři, ochotní s rostoucí cenou otevírat nové vrty
  • Ceny ropy jsou náchylné k vyšší volatilitě z důvodu její relativně obtížné a nákladné skladovatelnosti, svou roli hraje i vysoké politické riziko v mnohých exportních oblastech
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.