Ranní komentář k 11.3.2016

11.03.2016 9:04:42

Včerejší obchodní seance se jednoznačně odehrála v režii ECB, která posunula depozitní sazbu hlouběji do záporu na -0,4 % a zároveň překvapivě snížila hlavní refinanční sazbu na 0 %. Současně došlo k navýšení programu kvantitativního uvolňování o 20 mld. EUR na aktuálních 80 mld. EUR měsíčně. Do portfolia aktiv, které může centrální banka v rámci programu nakupovat, byly k vládním dluhopisům a ABS zařazeny i korporátní dluhopisy.

Zpočátku reagovaly akciové trhy na kroky ECB pozitivně, avšak po tiskové konferenci guvernéra ECB došlo k obratu růstového sentimentu a evropské indexy výrazně oslabily. Draghi ve svém proslovu nepůsobil příliš přesvědčivě. Prohlásil, že nástroj ve formě snižování sazeb je téměř vyčerpán. Vzrostly tak pochybnosti ohledně akceschopnosti monetární autority v případě potřeby dalších intervencí.

Německý DAX tak za rozkolísaného vývoje odepsal 2,3 % na 9498 bodů, přičemž bezprostředně po zveřejnění nových monetárních stimulů atakoval hranici 10 000 bodů. Zvýšená volatilita se přenesla i na burzovní parkety v USA, kde akciový index S&P 500 uzavřel na zelené nule, konkrétně na 1 990 bodech.

Trhy začínají vyhlížet zasedání americké centrální banky Fed konané příští týden. Další zvyšování tamních úrokových sazeb však dle všeobecných názorů není na pořadu dne. Případná restrikce měnové politiky se očekává až na červnovém jednání.

ASIE

Čína

  • Jeden z nejsledovanějších asijských indexů Shanghai Composite za tento týden ztratil přes 2 %
  • K růstu trhů nepomohly ani údajné vládní intervence na akciových trzích
  • Státní fondy měly dle neoficiálních informací odkupovat převážně bankovní tituly
  • Zároveň dochází dále ke snižování míry maržového obchodování na tamních trzích, která klesla na nejnižší úrovně od roku 2014

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Fresenius SE

  • Britská Barclays zvýšila investiční doporučení na akcie německého výrobce zdravotnických potřeb z „neutrální“ na „koupit“
  • Roční cílová cena byla nastavena na úroveň 73 EUR
  • Titul aktuálně přidává 2,8 % na 61,6 EUR

Kompletní komentář ke stažení naleznete ZDE ZDE (429,87 KB)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.