Ranní komentář k 11.12.2017

11.12.2017 9:32:35

Akciové trhy ve Spojených státech zamířily v závěru minulého týdne výše za podpory silných makrodat a optimismu ohledně pravděpodobného schválení daňové reformy. Senát by měl svou verzi legislativy schválit již dnes či zítra, následně se k návrhu vyjádří Donald Trump. Široký index S&P 500 uzavřel o 0,6 % výše na 2 652 bodech.

Důležitým tématem nadcházejících dní je dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, které končí ve středu. Trh očekává poměrně jednoznačně navýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu, důvodem je solidní růst ekonomiky USA. Jednalo by se tak již o třetí letošní utažení monetární politiky. Podporu přináší i silný trh práce, v minulém měsíci vygenerovala ekonomika USA 228 tisíc pracovních míst a překonala odhady o více než 15 %.

Již tento čtvrtek poté zasedá ECB, jakékoliv změny v nastavení sazeb jsou však s největší pravděpodobností vyloučeny. Důležitější budou oznámené detaily ohledně postupu ukončování programu kvantitativního uvolňování. Od ledna by se měl snížit objem odkupovaných aktiv o polovinu na 30 mld. EUR měsíčně, přičemž první růst hlavní úrokové sazby trh čeká až ve třetím čtvrtletí 2019.

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Noble Energy

  • Zámořský těžař obdržel zvýšení cílové ceny od analytiků finanční skupiny Cowen
  • Ti roční cílovou cenu stanovili na 40 USD
  • Titul reagoval růstem o 4 % na 26,9 USD

ČR

Inflace

  • Meziročně rostly v listopadu spotřebitelské ceny v tuzemsku 2,6% tempem
  • Inflace tak mírně zaostala za odhadovanou hodnotou 2,7 %
  • Příští zasedání ČNB proběhne 21.12.2017, sám Rusnok odhaduje pravděpodobnost navýšení základní sazby o 0,25 % jako přibližně 50%
  • Nyní činí základní 2T repo sazba 0,5 %
  • Koruna na report prakticky nereaguje a obchoduje se poblíž 25,58 EUR/CZK
STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

STÁHNĚTE SI CELÝ KOMENTÁŘ V PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.