Ranní komentář k 10.6.2016

10.06.2016 7:48:25

Po solidním vstupu evropských akciových trhů do tohoto týdne přišla citelnější korekce, která pokračovala i během včerejší obchodní seance. Akciové indexy tak již v podstatě předchozí zisky odepsaly a před dnešním otevřením burz se znovu pohybují na pondělních úrovních. Německý DAX zakončil včerejší obchodování poklesem o 1,25 % na 10 088 bodů, širší EURO STOXX 50 pak ztratil 1,02 % na 2 989 bodů.

Medvědí sentiment se ze starého kontinentu přenesl i do zámoří, kde se tamní akciové indexy až do včerejších velmi mírných poklesů po celý týden pohybovaly v zelených číslech. Nejvýznamnější index S&P 500 včera odepsal 0,17 % na 2 115 bodů a stále se tak drží na dosah svým historickým maximům. Technologický NASDAQ 100 pak odepsal 0,18 % na 4 512 bodů.

V rámci na data nepříliš bohatého makrokalendáře v tomto týdnu, dnes očekáváme pouze report spotřebitelské důvěry v USA, jehož dopad na akciové trhy by však neměl být významný.

Výraznější pohyby na trzích by však mohly přinést blížící se významné události, které investoři již netrpělivě vyhlížejí. Jedná se především o zasedání centrálních bank v USA a Japonsku, která proběhnou již příští středu, respektive čtvrtek. Následující týden nás pak čeká důležité referendum ohledně možného vystoupení Velké Británie z EU.

ASIE

 

Trhy

  • Index MSCI Asia Pacific zaznamenal během včerejší seance největší ztrátu za poslední měsíc
  • Ta byla způsobena především poklesem cen průmyslových kovů, který nepříznivě ovlivnil akcie těžařských společností
  • Ztrátu zaznamenal i čínský index Hang Seng, který tak klesl poprvé po deseti dnech, čímž došlo k přerušení nejdelšího období soustavného růstu od roku 2007

EVROPA

 

ECB

  • Slovinský člen ECB Bostjan Jazbec prohlásil, že Evropská centrální banka již udělala dost pro dosažení svého inflačního cíle
  • Dosud přijatá opatření podle něj fungují, a proto není nutné přijímat další
  • Aktuální tržní odhady inflace pro rok 2018 se pohybují na úrovni 1,6 % a nachází se tak velmi blízko inflačního cíle evropské monetární autority
  • Dnes nás čeká proslov dalších tří členů ECB, mezi něž se řadí například Němec Weidmann
Kompletní komentář ke stažení naleznete ZDE ZDE (403,35 KB)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.