Ranní komentář k 10. 3. 2017

10.03.2017 9:42:22

Včerejší zasedání Evropské centrální banky změny v nastavení měnové politiky dle očekávání nepřineslo. Úrokové sazby tak zůstaly na stávajících úrovních, probíhající program nákupů aktiv pak poběží do konce čtvrtletí v objemu 80 mld. EUR za měsíc, poté dojde ke snížení objemu na 60 mld. EUR/měsíc. Během následného projevu guvernér ECB Draghi nicméně uvedl, že nevidí žádné důvody pro další opatření na podporu ekonomiky, na což příznivě zareagovala společná evropská měna. Po Draghiho tiskové konferenci však euro tyto zisky korigovalo. Akciové trhy pak na výsledek zasedání evropské monetární autority prakticky nereagovaly a včerejšek zakončily téměř beze změn. Německý DAX odepsal necelých 0,1 % na 11 978 bodů, index EURO STOXX 600 uzavřel kosmetickým růstem o 0,08 % na 372 bodech.

Velmi podobný vývoj byl patrný rovněž na zámořských burzovních parketech. S&P 500 i technologický Nasdaq 100 připsaly shodně 0,08 % na 2 364 bodů, respektive na 5 363 bodů. DJIA pak zakončil obchodní seanci na zelené nule na 20 858 bodech. Na kosmetickém růstu amerických akcií se podílel zejména energetický segment.

 

Donald Trump pokračuje v plnění svých předvolebních slibů. Návrh nového systému zdravotního pojištění, který americký prezident prosazuje, získal souhlas ve výborech Sněmovny reprezentantů. Nový zákon má nahradit zdravotní reformu předešlého prezidenta Obamy, přičemž mezi jeho klíčové body patří například zrušení povinného zdravotního pojištění, které by mělo být nahrazeno daňovými úlevami vyměřenými podle věku, a možnosti více využívat služeb nestátních pojišťoven.

 

Dnešní nejočekávanější událostí bude report změny počtu pracovních míst mimo zemědělství ve Spojených státech za uplynulý měsíc. Dobrá data z amerického trhu práce by ještě zvýšila očekávání utažení měnové politiky USA na zasedání Fed, které proběhne příští týden. Zvyšování amerických úrokových sazeb je přitom již nyní velmi pravděpodobné.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Royal Dutch Shell

  • Vedení společnosti Royal Dutch Shell včera oznámilo dohodu s kanadskou firmou Canadian Natural ohledně prodeje většiny majetku Royal Dutch Shell v oblasti těžby ropy z břidlic v Kanadě
  • Hodnota transakce činí 7,25 mld. USD
  • Získané prostředky by měly být využity na snížení dluhu, který společnosti Shell narostl po loňské akvizici BG Group
  • Těžba břidlicové ropy v Kanadě je navíc dle managementu příliš nákladná a není o ni takový zájem
  • Titul aktuálně připisuje 1,1 % na 25,7 EUR
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.